Vuçiç merr një paralajmërim nga Departamenti i Shtetit

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç u qortua nga Departamenti i Shtetit se e quajti analistin e politikës së jashtme Eduard Jozef një bastard dhe një lobist shqiptar.

Ndaj ofendimeve të Vuçiçit ka reaguar edhe vetë Jozefi, i cili e ka quajtur manipulues. “E pahijshme është një fjalë e denjë serbe për sjelljen e irrituar të Vuçiçit. Diplomatët duhet të respektojnë zyrën e presidentit të Serbisë. Ai që është aktualisht në atë pozitë? Jo aq shumë“, ka shkruar analisti.

Në një intervistë para Vitit të Ri, më 30 dhjetor të vitit të kaluar, Presidenti i Serbisë ka komentuar shkrimin e vjenezes Standard, në të cilin ndër të tjera thuhet se heqja e barrikadave nuk sjell paqe dhe se ai është veçanërisht i shqetësuar që BE-ja dhe NATO-ja ranë dakord me kërkesat e militantëve nën Vuçiçin. Vuçiç tha se kjo është pikërisht ajo që tregon një sukses i vogël që kemi arritur në nivelin taktik.

“Nuk më intereson çfarë mendojnë lobistët shqiptarë në Standard”, tha Vuçiç për TV Prva.

Ai tha për Eduard Jozefin se është një “lobist shqiptar” dhe një “bastard” që merr shumë para shqiptare.

“Bastard, më i zakonshmi në Uashington, që merr shumë para nga shqiptarët. Unë nuk i shmangem të them të vërtetës dhe e gjithë kjo i shqetëson. Sepse ne kemi luajtur shah me saktësi, jo dobët, por fuqishëm dhe do të luajmë gjithmonë fort dhe gjithnjë e më fort”, ka thënë Vuçiç, përcjell nova.rs.

Joseph shkroi si më poshtë në Twitter:

E 30-ta në dhjetor, presidenti Vuçiç deklaroi ashpër në televizionin serb se jam agjent shqiptar dhe se “kam marrë shumë para shqiptare”, dhe se kam deklaruar vetëm një pjesë të tyre si të ardhura. Për rekord, ky pretendim është plotësisht i rremë. Vuçiç nuk ka prova për të mbështetur akuzat e tij të rënda, sepse një lidhje e tillë nuk ekziston dhe nuk ka ekzistuar asnjëherë. Pikëpamjet e mia janë produkt i punës dhjetë vjeçare në terren – në të gjitha konfliktet në Ballkan, përfshirë edhe vitet e luftës. Përkushtimi im ndaj politikës së Kosovës e vendos mirëqenien e serbëve të Kosovës në qendër – jo “kompensimin” e Beogradit.

Statusi i pazgjidhur i Kosovës i bën dobi Beogradit, jo komunitetit serb të Kosovës apo trashëgimisë serbe në Kosovë, të cilat janë kyçe për ruajtjen e stabilitetit rajonal”, tha Joseph dhe më pas pyeti:

“Pra, çfarë ka thumbuar Vuçiçin dhe ambasadorin e tij në Uashington, Marko Gjuriçin, i cili gjithashtu më sulmoi mua? Se kam ekspozuar manipulimin e vazhdueshëm të Vuçiçit me SHBA/BE? A ishte leva më e rëndësishme e atyre që nuk e njohin NATO-n? Përdorimi i serbëve të Kosovës si masha?”

Jozefi vazhdon duke deklaruar se përdorimi i një sulmi personal ndaj një kritiku sugjeron se ka një bazë për kritikën.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu