Vuçiç refuzon kërkesën e Perëndimit për të kontrolluar kazermat ushtarake

Presidenti serb Alekandër Vuçiç ka refuzuar kërkesën e disa atasheve ushtarake perëndimore të vendosur në Beograd për të inspektuar kazermat dhe gatishmërinë ushtarake të Armatës së Serbisë në Novi Pazar dhe Rashkë afër kufirit me Kosovën.

Sipas burimeve të Novosti pranë Shtabit të Përgjithshëm, Vuçiç e ka hedhur hodhi poshtë kërkesën me shpjegimin se Serbia është një vend i pavarur, i pavarur, ushtarakisht dhe neutral.

Sipas Vuçiç ai është i vetmi që ka të drejtë të kujdeset për ushtrinë e tij dhe nuk ka nevojë që dikush, kushdo qoftë ai, të inspektojë sistemet dhe njësitë luftarake serbe.

Ky informacion është konfirmuar për ‘Novosti’ edhe nga Ministria e Mbrojtjes.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu