Vuçiç thirrje Rusisë: Ndaloni grupin Wagner të rekrutojë serbë për të luftuar në Ukrainë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç i ka bërë thirrje Rusisë që të ndalojë përpjekjet e supozuara të Grupit Wagner për të rekrutuar serbët për të luftuar në Ukrainë.

Vuçiq kritikoi faqet e internetit ruse dhe grupet e mediave sociale për publikimin e reklamave në gjuhën serbe në të cilat grupi paraushtarak thërret vullnetarët që t’i bashkohen radhëve të tij.

“Pse ju, nga Wagner, telefononi dikë nga Serbia kur e dini se kjo është kundër rregulloreve tona?”, tha Vuçiç në një transmetim nga televizioni Happy TV me qendër në Beograd.

Vullnetarët serbë morën pjesë në luftimet përkrah forcave pro-ruse në Ukrainë në 2014 dhe 2015. Ligji serb ndalon qytetarët e saj të marrin pjesë në konflikte jashtë vendit dhe disa njerëz janë dënuar për këtë.

Vuçiç mohoi raportet se Grupi Wagner ka një prani në Serbi ku organizatat pro-Kremlinit dhe ultranacionaliste kanë mbështetur pushtimin e Ukrainës.

Serbia është një kandidate për t’u bashkuar me BE-në, partneri dhe investitori kryesor tregtar i saj, por është gjithashtu aleati tradicional i Rusisë pasi të dy kombet ndajnë të njëjtën origjinë sllave, besim të krishterë ortodoks dhe gjuhë të ngjashme.

Edhe pse në mënyrë të përsëritur dënoi pushtimin e Rusisë në OKB dhe në disa forume të tjera ndërkombëtare, Beogradi gjithashtu ka refuzuar të vendosë sanksione kundër Moskës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu