Vuçiq: Marrëveshja me Kosovën është një fitore e vogël taktike për ne

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sot se sa i përket statusit, marrëveshja për targat në Kosovë është një “fitore e vogël taktike” për Beogradin dhe se dy ditë më parë Prishtina kishte një “marrëveshje më të mirë se sa ishte arritur dje”, transmeton InfoShqip.

“Nuk e di pse ia bënë vetes këtë. Gjykim i gabuar, taktikë e gabuar, por kjo është puna e tyre. Për ne, në këtë komunikatë theksohet qartë domosdoshmëria e përmbushjes dhe zbatimit të marrëveshjeve të mëparshme. Ata që jetojnë në Kosovë dhe Metohi, prej të cilëve janë rreth 7000, si dhe rreth 2000 në Serbinë qendrore, mund të vazhdojnë të ngasin vetura me targa KM pa asnjë problem apo gjobë. Sa i përket statusit, është një fitore e vogël taktike që do të na çojë në presione edhe më të rënda ndaj të cilave do të jemi të ekspozuar“, tha presidenti i Serbisë.

Vuçiq tha se serbët e Kosovës nuk do të kthehen në institucione derisa të formohet Bashkësia e Komunave Serbe (CMU), që është kushti i dytë i tyre, së bashku me pa gjoba për ndërrimin e targave. Ai tha se rinovimi i targave KM po zhvillohet normalisht dhe se nuk ka asnjë detyrim në këtë drejtim. Duke folur për propozimin e BE-së për marrëveshjen përfundimtare, ai tha se Serbia ka “vijat e kuqe” të veta.

Ai shtoi se “nuk është problem” ndërprerja e negociatave menjëherë, por “atëherë si mendoni se do t’i zgjidhim këto probleme”.

I pyetur se çfarë do të ndodhë në zgjedhjet në veri të Kosovës, të cilat janë caktuar për 18 dhjetor, ai thotë se serbët nga Kosova thanë se kushti i tyre ishte formimi i ZSO-së dhe kujtoi se ky ishte kusht edhe për kthimin në institucionet, përveçse nuk kanë penalitete për targa.

“Edhe sikur të doja dhe nuk do nuk mund t’i bind serbët e Kosovës për një gjë të tillë“, tha Vuçiq./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu