Vuçiq: Ne kemi investuar 1.3 miliardë euro në gaz, blejmë qymyr nga kudo, po bëjmë gjithçka që të jemi gati të presim dimrin, po neve?

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha sot se po bëhet gjithçka për të qenë gati për të pritur dimrin, duke theksuar se vlera e gazit që Serbia ka në treg është më shumë se 1.3 miliardë euro dhe se blihet në të gjitha vendet. aty ku është e mundur, transmeton InfoShqip.

Nga sot kemi 264.7 milionë metër kub gaz në depon tonë dhe 201 milionë metër kub që i kemi blerë si sasi shtesë në Hungari” – tha Vuçiq, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari për furnizimin me gaz.

Ai po ashtu tha se çmimi i rrymës është rritur shumë, se në Francë dhe Gjermani është mbi 500 e 600 euro për megavat orë dhe se do të na ndikojë katastrofike gjatë dimrit.

Sa i përket qymyrit, ai tha se në deponi kanë 813 mijë tonë, ndërsa në dimër konsumojnë 115 mijë tonë në një ditë.

Vuçiq shpjegoi se me sasitë shtesë që do të nxirren, qymyri do të jetë në dispozicion për rreth 40 ditë, por edhe se ai do të vazhdojë të blejë kudo që të mundet.

Kjo është e mundur sepse Serbia është në gjendje të mirë financiare, tha Vuçiq, por gjithashtu theksoi se tenxherja nuk është pa fund.

EPS dhe Srbijagas janë në një gjendje të keqe, por shteti serb në tërësi po shkon mirë. Po bëjmë gjithçka që të përgatitemi për dimër dhe kështu do të vazhdojmë” – tha Vuçiq./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu