Vuçiq tha se ministri serb nuk është i mirëpritur në veri të Kosovës: Rashiq në cilësinë e tij zyrtare nuk ka qenë në veri që nga marrja e detyrës

Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, nuk e ka mirëpritur veriun e Kosovës. Të paktën kështu mund të interpretohet deklarata e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq se ai është shumë larg dashurisë për popullin apo moralin e tij dhe fakti se kushdo dëshiron ta presë në veri – në Mitrovicën e Veriut, Zubin. Potok, Leposaviq, Leshka, apo kudo tjetër, transmeton InfoShqip.

Vuçiq e tha këtë së fundi duke komentuar deklaratën e Rashiqit për formimin e ZSO-së se duhet të shmangim ato terma që mund të jenë “minska polja”, si “komunitet”, sepse është diçka që shqiptarët, sipas tij, janë “aq të kompromentuar”.

Pas sulmit më të ashpër personal ndaj Rashiqit kur kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti e bëri ministër dhe pasi përfaqësuesit e Listës Serbe u larguan nga qeveria e Kosovës, Vuçiq tani tha se kafsha është një kafshë fisnike dhe se është obligim ligjor që formojnë ZSO-në. Ai shtoi se Rashiq është shumë larg të drejtave, madje edhe dashurisë për popullin dhe moralin e tij.

Gjëja më e mirë që mund të thuhet për këtë është nëse dikush dëshiron ta marrë atë në veri – në Mitrovicën e Veriut, Zubin Potoku, Leposaviq, Leshkë, apo kudo tjetër, tha Vuçiq.

Sipas Vuçiqit, Rashiq mund të shkojë vetëm në tre organizata joqeveritare që financohen drejtpërdrejt nga britanikët dhe amerikanët. Situata me serbët në qeverinë e Kosovës nga lista Srpska ishte ndryshe vite më parë, dhe paraardhësi i Rashiqit në postin ministror, ​​Goran Rakiq, lëvizte lirshëm në veri të Kosovës dhe ishte mysafir i mirëpritur kudo.

Kur u pyet nëse do të dëshironte t’i vizitonte të kthyerit, si do të dukej kjo, Andriq Rakiq u përgjigj se nuk ka projekte të qeverisë së Kosovës për të kthyerit në veri dhe se Sunçan Dolinu, si të gjitha ndërtesat e tjera, financohet nga Zyra të MPJ-së, dhe se mund të ndodhë që të financojnë, por përgjithësisht të gjitha projektet e kthimit në Kosovë quhen kolonizim.

Dhe nëse ai do të donte të vizitonte shtëpinë përfundimisht, ai, sipas gjykatësit të saj, do të kishte bërë të njëjtën gjë si Ministrja e Brendshme e Kosovës Svećlja dhe presidenti Osmani në janar. Ajo nuk beson se do të kishte ndonjë problem nëse do të vizitonte ndonjë familje./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu