Zelanda e Re miraton ligjin e parë në botë që ndalon duhanin për brezin e ardhshëm

Zelanda e Re ka miratuar ligjin e parë në botë që ndalon duhanin për brezin e ardhshëm.

Zelanda e Re ka futur një moshë në rritje të vazhdueshme për pirjen e duhanit për të ndaluar ata të moshës 14 vjeç e poshtë që të mos jenë ndonjëherë në gjendje të blejnë cigare në mënyrë të ligjshme në legjislacionin e parë botëror për të ndaluar pirjen e duhanit për brezin e ardhshëm.

Ministrja e shëndetësisë Ayesha Verrall tha për miratimin e ligjit të martën: “Mijëra njerëz do të jetojnë më gjatë, jetë më të shëndetshme dhe sistemi shëndetësor do të jetë 5 miliardë dollarë më mirë nga mos nevoja për të trajtuar sëmundjet e shkaktuara nga pirja e duhanit, siç janë llojet e shumta të kancerit, sulme në zemër, goditje në tru“, transmeton oranews.

Zelanda e Re besohet të jetë vendi i parë në botë që zbaton rritjen vjetore të moshës së pirjes së duhanit, duke siguruar që duhani nuk mund t’i shitet kujtdo të lindur më ose pas 1 janarit 2009.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu