Zgjatja e marrëveshjes për grurin, Rusia del me deklaratë: Nuk kemi pasur nengociata për këtë temë

Rusia thotë se nuk ka marrë ende pjesë në negociatat për zgjatjen e marrëveshjes së grurit të Detit të Zi.

“Nuk ka pasur negociata për këtë temë, veçanërisht me pjesëmarrjen e përfaqësuesve rusë,” tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova.

Marrëveshja aktuale e ndërmjetësuar nga OKB-ja mundëson dërgimin e miliona tonëve drithë ukrainas përmes porteve të bllokuara dhe synon të ndihmojë në shmangien e urisë në vendet më të varfra.

Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenj të grurit në botë, dhe një pjesë e madhe e tij dërgohet në vendet në Afrikë.

Raundi tjetër i bisedimeve për zgjatjen e marrëveshjes do të mbahet në Gjenevë më 13 mars midis delegacionit të Rusisë dhe zyrtares së lartë tregtare të Kombeve të Bashkuara Rebeca Grynspan, tha zonja Zakharova.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu