Zien Egjeu, grekët “blindojnë” ishujt dhe kufijtë me Turqinë, ushtria vendoset në gatishmëri

Fjalimet e urrejtjes, retorika nxitëse, kërcënime kundër tyre, që shtrihen në mënyrë të rrezikshme në Egje dhe Mesdheun Lindor. Kjo është panorama mes Greqisë dhe Turqisë, ku të dy shtetet i kanë rritur tensionet mes tyre.

Grekët akuzojnë se Presidenti i Turqisë, Rexhep Taipi Erdogan po përpiqet që të përshkallëzojë tensionet në çdo mënyrë të mundshme, si me deklarata johistorike dhe kryesisht imorale kundër popullit grek, ashtu edhe në terren, me shkelje të hapësirës ajrore të Athinës si dhe me misione të anijeve kërkimore.

Në mediat greke shkruhet se është e qartë që turqit po kontrollojnë reflekset e grekëve si dhe po numërojnë reagimet dhe po kërkojnë një “dritare” mundësie për të krijuar një episod “të nxehtë” në Egje.

Në fakt, vlerësohet se veprimet provokuese të fqinjit do të intensifikohen në të ardhmen e afërt, ku Tajip Erdogan tregon se është në kërkim të një fitoreje që do ta forcojë në sytë e popullit të tij, pak para zgjedhjeve, ndërsa drejton Athinën dhe Ankaran drejt negociatave absurde.

Tani, çdo veprim agresiv i Turqisë raportohet menjëherë në NATO dhe OKB, ndërsa qeveria Greke tashmë paralajmëron rrezikun e provokimit nga ana e Turqisë.

Në të njëjtën kohë, Kyriakos Mitsotakis , i cili do të japë “prezentin” në Samitin e jashtëzakonshëm që do të zhvillohet sot pasdite në Bruksel, nga njëra anë do të informojë partnerët evropianë për sfidat e vazhdueshme të Turqisë dhe nga ana tjetër do të insistojë në nevojën e masave energjetike.

Sipas burimeve qeveritare, Kyriakos Mitsotakis pritet të informojë homologët e tij përshkallëzimin e provokimit turk , si dhe rrezikun e përshkallëzimit të tensionit në rajon, në një moment kritik që e fundit e nevojshme është një tjetër burim tensioni në një peizazh tashmë të ngarkuar gjeopolitikisht evropiane.

“Mburoja” greke nga Evrosi në Kastellorizo

Në të njëjtën kohë, Forcat e Armatosura janë vendosur në një gjendje vigjilence të shtuar në tokë, ajër dhe det, me udhëheqjen ushtarake duke ngritur gradualisht nivelin e gatishmërisë.

Ushtria ka “bllokuar” ishujt e Egjeut lindor, ndërsa në Evros, në bashkëpunim me Forcat e Sigurisë, kanë krijuar një kala të pathyeshme, duke qëndruar në anën e kundërt që “Evrosi të mos bjerë”.

Vendimi i GEETHA për rritjen e gatishmërisë në Forcat Speciale dhe “Delta Force”, është një mesazh i qartë vigjilence për reagime të menjëhershme dhe dinamike, nëse është e nevojshme.
Në të njëjtën kohë, anijet dhe nëndetëset e Marinës greke kontrollojnë të gjitha pikat kritike të Arkipelagut, ndërsa monitorojnë çdo lëvizje të anijeve kërkimore që Erdogan dërgon në ujërat ndërkombëtare të Egjeut.

Edhe pse disa njësi sipërfaqësore u kthyen në Stacionin Detar pas stërvitjes kërkuese “STORM”, më shumë se 20 anije të flotës ndodhen në Egje dhe Mesdhe, duke shfaqur flamuj në të gjitha pikat “hot”.

Sa i përket Forcave Ajrore, mbrojtja ajrore “kyçe” që në momentin e parë çdo gjë që “thyen” hapësirën ajrore greke, ndërsa pilotët e gjuajtësve grekë kujdesen të presin menjëherë provokimet e pilotëve turq.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu