​Kurti i reagon Lajçakut: Serbia duhet ta shohë Kosovën si të barabartë në çdo tryezë

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti, ka hedhur poshtë kërkesën e emisarit special të BE-së për dialogun Miroslav Lajçak, për heqjen e masave të reja të reciprocitetit ndaj Serbisë.

Lajçak ka kërkuar nga Kurti largimin urgjent të masave të reja të reciprocitetit, të vendosura mbrëmë nga Qeveria në detyrë e Kosovës.

Kurti në një postim në Twitter ka shkruar se refuzimi i parimit të reciprocitetit në Republikën e Kosovës është mohim i ushtrimit të të drejtave të tij sovrane.

“Refuzimi i parimit të reciprocitetit në Republikën e Kosovës është të mohosh ushtrimin e të drejtave të tij sovrane. Kosova dëshiron marrëdhënie të drejta dhe të drejta me fqinjët e saj. Dialogu është midis dy të barabartëve dhe Serbia duhet ta shohë Kosovën si të barabartë në çdo tryezë”, ka shkruar Kurti.

Në fund të shkurtit, Kurti ka njoftuar heqjen graduale të tarifës 100% dhe zbatimin gradual të parimit të reciprocitetit me Serbinë.

“Që atëherë, Qeveria prezantoi masa të reciprocitetit me Serbinë – të gjitha si përgjigje ndaj një gamë të gjerë të barrierave jo tarifore që Serbia ka kundër #Kosova. Kur do të identifikohen pengesat e mëtejshme, do të zbatohen masa të mëtejshme të reciprocitetit”, ka thënë Kurti.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu