“55 mijë kanë rënë në luftë,” Zelenskyy ushtarëve rusë: Keni mundësi të shpëtoni, protestoni

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy iu është drejtuar trupave ruse duke iu thënë se ka mundësi që të mbijetojnë. Në një postim në Telegram, ai shprehet se 55,000 ushtarë rusë “kanë vdekur në këtë luftë në gjashtë muaj”, megjithëse Rusia ka thënë se shifra është shumë më e ulët.

Dhjetëra mijëra të tjerë janë “të plagosur dhe të gjymtuar”, shtoi Zelenskyy.

Duke bërë një apel të drejtpërdrejtë, ai tha: “Doni më shumë? Jo? Prandaj protestoni.”

“Luftoni përsëri, ikni. Ose dorëzohuni në robërinë ukrainase”.

“Këto janë opsione që ju të mbijetoni.”

Zelenskyy e përshkroi vendimin e Vladimir Putin për të mobilizuar 300,000 rezervistë si një “pranim të sinqertë se ushtria e tyre e rregullt, e cila është përgatitur për dekada për të marrë nën kontroll një vend të huaj, nuk i rezistoi dhe u shkatërrua”.

Për shkak të mobilizimit, lufta tani është diçka që “ka hyrë në çdo shtëpi ruse”, shtoi ai.

Ai vazhdoi: “Është pikërisht për faktin e forcës ukrainase që udhëheqja e Rusisë reagon, duke ndryshuar taktika dhe duke u përpjekur të tërheqë edhe më shumë qytetarë dhe burime ruse në luftë.”


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu