8 filmat që do ua thyejnë zemrën

Ka filma që prekin zemrën e çdokujt, pavarësisht moshës apo gjinisë.

Të atij llojit që lënë një ndikim në ju, ndryshojnë perceptimin mbi jetën, dhe ju bëjnë të doni të jeni një person më i mirë.

Këtu do të gjeni një listë prej 10 filmave të fuqishëm dhe emocional me mësime të rëndësishme jetësore për ne.

 1.       The Bridges of Madison County

Ky film tregon një histori dashurie mes Françeskas, një shtëpiakeje të bllokuar në një jetë rutine dhe Roberti, një fotograf i cili ka ardhur në Madison County për të xhiruar një ese fotografike për National Geographic. Ky film, me regji të Clint Eastwood , është bërë një romancë klasike që do të sjellë lotë në sytë tuaj.

2.       Hachi: A Dog’s Tale

Bazuar në histori të vërtetë, ky film ka një nga tregimet më bindëse në historinë e kinemasë. Një lidhje e dashurisë dhe besnikërisë me këtë qen dhe pronarin e saj. Ata u takuan rastësisht , dhe tani jetët e tyre janë të pandashme. Çdo ditë Hachiko pret kthimin e shokut të tij në stacionin e trenit , derisa një ditë një tragjedi ndryshon përgjithmonë jetën e Hachiko-së, por jo përkushtimin dhe dashurinë e tij.

 3.       The Fault in Our Stars

Ky film bazohet në librin ‘bestseller’ të John Green-it me të njëjtin emër. Hazel Grace , një vajzë 16 –vjeçare në një formë agresive të kancerit tiroidë të fazës IV, kalon shumicën e kohës së saj në shtëpi duke rilexuar librin e saj të preferuar .Nëna e Hazel e dërgon atë në një grup mbështetje, ku ajo takon një njeri të jashtëzakonshëm dhe optimistë me emrin Augustus. Ata tërhiqen menjëherë me njëri-tjetrin dhe fillojnë një marrëdhënie.

 4.       The Pursuit of Happyness

Ky film është frymëzuar nga historia e vërtetë e Chris Gardner , një shitësi në San Francisco. Chris ka investuar gjithë kursimet e tij jetësore në një pajisje që ai nuk mund të shes. Gruaja e tij e lë atë , dhe ai humbet shtëpinë e tij . Të detyruar të jetojnë në rrugë , Chris është duke u përpjekur për të rritur djalin e tij të vogël të tij dhe të bëhet një agjent i bursës. Ky është një film i mrekullueshëm që na mëson të mos humbasin besimin kurrë.

 5.       Up

Shumë mendojnë se ky është një film i animuar për fëmijë, dhe kjo është e vërtetë. Por është gjithashtu një histori prekëse dashurie , tragjike por plot shpresë . Carl Fredrickson një djalosh i ri takohet me një vajzë të quajtur Ellie , dhe ata menjëherë bëhen miq . Vite më vonë , Carl martohet me Ellie-në dhe së bashku ata ëndërrojnë të udhëtojnë për ‘Paradise Falls’ dhe të ndërtojnë një shtëpi atje. Ne nuk do të ju tregojnë se çfarë ndodh më pas , por në qoftë se ju vendosni për të parë këtë film , sigurohuni që të merrni një kuti me faculeta sepse disa skena do të ju përlotin.

6.       One day

Emma dhe Dexter takohen më 15 korrik , natën e diplomimit të tyre universitar dhe bëhen miq. Emma është një vajzë që punon shumë dhe që ëndërron të bëhet një shkrimtare. Dexter është një ‘playboy’ i pasur, i cili shërben vetëm për kënaqësitë e tij . Në 20 vitet e ardhshme , këta dy të ri bashkohen me 15 korrik për të ndarë ëndrrat e tyre dhe të shohim se ku janë ata , derisa zbulojnë se ata ishin në kërkim të asaj që kishte qenë gjithnjë atje për ta.

7.       My life without me

Anna është një nënë 23 – vjeçare e cila jeton në një rimorkio në kopshtin e nënës së saj me dy fëmijët e saj dhe burrin. Jeta e Annes merr një kthesë dramatike kur mjeku i saj i tregon asaj se ajo ka vetëm dy muaj për të jetuar. Ajo vendos të mbajë këtë sekret nga të gjithë, dhe ajo liston dhjetë gjërat që është e vendosur të bëj para se ajo të vdesë .

8.       The impossible

Maria , Henri dhe tre fëmijët e tyre udhëtojnë në Tajlandë për Krishtlindje. Ata i gëzojnë pushimet e tyre të përsosura derisa një cunami shkatërrues i ndan ata . Tani ata të gjithë duhet të luftojnë për të mbijetuar dhe për të gjetur njëri-tjetrin . Ky film është bazuar në përvojën e María Belon dhe familjes së saj në cunamin e Oqeanit Indian të vitit 2004.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu