A e dini cilat janë qytetet më të shtrenjta dhe më të lira në botë?

Sipas indeksit të kostos së jetesës të publikuar nga The Economist Intelligence Unit (EIU), qytetet më të shtrenjta në botë në vitin 2023 ishin Singapori dhe Zyrihu.

Këto qytete u shquan për shkak të çmimeve të larta të ushqimeve, sendeve shtëpiake dhe shpenzimeve të rekreacionit. New York-u është gjithashtu ndër qytetet më të shtrenjta në botë, ndërsa Damasku, sipas të njëjtit hulumtim, është shpallur qyteti më i lirë në botë dhe që pasohet nga Teherani dhe Tripoli.

EIU përpilon një listë çmimesh për më shumë se 200 produkte dhe shërbime, të cilat konvertohen në dollarë. Çdo qytet më pas krahasohet me New Yorku-n, i cili ka një pikë referimi prej 100.

Qytetet më të shtrenjta në botë, Singapori dhe Zyrihu, shënuan 104 pikë vitin e kaluar, Damasku, kryeqyteti i shkatërruar i Sirisë, shënoi vetëm 13 pikë.

Lindja e Mesme dhe Afrika përbëjnë pjesën më të madhe të fundit të listës; ata janë shtëpia e gjashtë nga dhjetë qytetet më të lira në botë. Megjithatë, disa pjesë të Lindjes së Mesme janë shumë më të shtrenjta: Tel Avivi në Izrael dhe Amani në Jordani janë më të shtrenjtat në rajon, me kosto të ngjashme me shumë qytete në Evropën Perëndimore dhe Amerikën e Veriut (çmimet e mbledhura para luftës së Gazës). Qytetet e Gjirit gjithashtu u bënë më të shtrenjta në vitin 2023.

Në Afrikën Sub-Sahariane, nga nëntë qytetet e përfshira në indeks, Harare, kryeqyteti i Zimbabve, është më i shtrenjti.

Douala, Kamerun, u ngjit me 16 vende në vendin e 112-të, kërcimi më i madh i çdo qyteti në Afrikë. (Kjo është kryesisht për shkak të njohjes së monedhës së saj vendase kundrejt dollarit)

Renditja e ulët për pjesën më të madhe të rajonit do të jetë pak komod për banorët vendas, pasi indeksi i EIU nuk merr parasysh çmimet në raport me pagat.

Egjipti, Irani dhe Siria, për shembull, vazhduan të regjistrojnë inflacion dyshifror këtë vit. Çmimet atje mund të jenë më të ulëta se në New York, por pakkush do t’i gjejë Kajron, Teheranin ose Damaskun të përballueshëm për të jetuar. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu