A i përmbushi pritshmëritë samiti i parë i Komunitetit Politik Evropian?

“Mesazhi i fortë për Moskën se ka vetëm Aleksandër Lukashenkon me vete është një nga mesazhet e rrallë të qarta që mund të dëgjohet në samitin e komunitetit politik evropian në Pragë. Fatkeqësisht, tryezat e shumta të rrumbullakëta, takimet dypalëshe dhe bisedimet jozyrtare nuk dhanë përgjigje konkrete për problemet urgjente në kontinent.

Nuk kemi marrë më shumë detaje për vetë idenë e komunitetit politik evropian“, thotë për Danas gazetarja evropiane e Ballkanit Perëndimor Sofija Popoviq, e pyetur nëse ky samit i përmbushi pritjet, transmeton InfoShqip.

Popoviq shton se ende nuk e dimë saktësisht se si do të jetë EPZ, sipas të cilit parim do të merren vendimet në atë strukturë, por në asnjë mënyrë nuk do të mbushet buxheti i Komunitetit.

Pra, përveç unitetit të demonstruar, nuk ka pasur masa dhe veprime konkrete brenda EPZ-së. Ka mundësi që ato të jenë lënë për disa kohë dhe samite të ardhshme“, thotë ajo.

Bashkëbiseduesi ynë thotë gjithashtu se ajo që dihet dhe që ndoshta do të ndodhë në të ardhmen janë samite të ngjashme me atë të Pragës dhe se dihet se nikoqirët e ardhshëm do të jenë Moldavia, Spanja dhe Britania e Madhe.

“Ambiciet e krijuesit të idesë së presidentit francez Macron janë të mëdha, por është e diskutueshme se deri ku do të mund t’i arrijë EPZ në të ardhmen. Megjithatë, nuk përjashtohet që komuniteti politik europian të përfundojë si disa projekte të tjera franceze që, pavarësisht ambicieve të mëdha, janë bërë krejtësisht të parëndësishme, si Bashkimi për Mesdheun, i cili u lançua nga presidenti i atëhershëm i Francës, Nicolas Sarkozy,” sipas këtij gazetari.

Samiti në kryeqytetin çek u mbajt më 6 tetor dhe në të morën pjesë liderë të vendeve që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu