A ia vlejti dhe a vlen më karantina? Ja ç’mendon Trump

Presidenti amerikan Donald Trump tha se masat karantinë të marra kundër një lloji të ri të koronavirusit (COVID-19) nuk parandalojnë rrezikun e infeksioneve të ardhshme.

Në një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, Trump iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve në lidhje me ngjarjet aktuale, kryesisht në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Ai kujtoi se epidemia e koronavirusit është akoma shumë aktive në pjesë të caktuara të vendit dhe u bëri thirrje qytetarëve që të vazhdojnë të jenë të kujdesshëm.

Të gjithë amerikanët duhet të dinë që karantina nuk është një metodë e vlefshme për të arritur rezultatin e dëshiruar. Dëmi i kësaj metode tejkalon përfitimet e tij,” tha Trump.

Duke theksuar se epidemia është përsëri në një trajektore lart në shumë pjesë të botës, tha Trump dhe shtoi:

Karantinat nuk parandalojnë transmetimin e ardhshëm të COVID-19. Qëllimi i këtyre karantinave ishte të fitojnë kohë për të ndërtuar kapacitete, veçanërisht spitale kundër virusit, të mësojnë më shumë rreth sëmundjes, të zhvillojnë vaksina dhe t’i trajtojnë ato”.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu