Aeroplanët luftarakë F-35 të SHBA-së dhe Koresë së Jugut stërviten bashkë për herë të parë: Konsiderohet si “një mesazh” për Korenë e Veriut

Aeroplanët luftarakë të linjës F-35 nga Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut po bashkohen për herë të parë në një stërvitje 10-ditore që synon t’i dërgojë një mesazh Koresë së Veriut.

Siç shkruan CNN, përcjell Telegrafi, gjashtë aeroplanë F-35 të Forcave Ajrore të SHBA-së nga baza e Forcave Ajrore Eielson në Alaska mbërritën në Korenë e Jugut të martën dhe do të fluturojnë me F-35 nga vendi pritës në një seri stërvitjesh që përfundojnë më 14 korrik.

“Ky dislokim ka për qëllim rritjen e ndërveprimit të (forcave tona ajrore) duke demonstruar frenimin e fortë dhe qëndrimin e përbashkët mbrojtës të aleancës”, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut.

Një zëdhënës i Koresë së Jugut tha se kjo është hera e parë që aeroplanët luftarakë nga dy aleatët kanë punuar së bashku.

Ekspertët thonë se aeroplanët që janë në gjendje të shmangin radarët e Phenianit do të ishin jetike në çdo veprim kundër Koresë së Veriut.

Vendosja e aeroplanëve luftarakë amerikanë është një shenjë e dukshme e përkushtimit që presidenti amerikan Joe Biden i premtoi homologut të tij koreano-jugor, Yoon Suk Yeol, kur të dy u takuan në Seul në maj.

“Duke marrë parasysh kërcënimin në zhvillim të paraqitur (nga Koreja e Veriut), të dy udhëheqësit bien dakord të nisin diskutime për të zgjeruar shtrirjen dhe shkallën e stërvitjeve dhe stërvitjeve të kombinuara ushtarake në dhe rreth Gadishullit Korean”, tha Shtëpia e Bardhë pas takimit të dy presidentëve. “Të dy liderët ripohojnë gjithashtu angazhimin e SHBA-së për të vendosur asete strategjike ushtarake amerikane në kohën e duhur dhe të koordinuar sipas nevojës”.

Tensionet me Korenë e Veriut janë rritur muajt e fundit.

Pheniani ka testuar raketa të afta për të mbajtur koka bërthamore me një ritëm rekord, me të paktën 17 lëshime këtë vit. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu