Al Jazeera: 5.000 forca të armatosura speciale, trupat serbe në kufirin me Kosovën, në “gatishmëri luftarake”

Serbia i ka vendosur forcat e saj të sigurisë në kufirin me Kosovën në “gjendje të plotë të gatishmërisë luftarake”. Kështu kanë thënë zyrtarë të lartë serbë, në mes të marrëdhënieve gjithnjë e më të tensionuara me fqinjin e saj, Kosovën, dhe pavarësisht thirrjeve nga Bashkimi Evropian dhe NATO për zbutjen e tensioneve në mes të kohës së dikurshme të luftës.

Presidenti i Serbisë urdhëroi ushtrinë serbe që të jetë në nivelin më të lartë të gatishmërisë luftarake, pra në nivelin e përdorimit të forcës së armatosur”, tha ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Milos Vuçeviç.

Ai shtoi se Presidenti serb Aleksandar Vuçiq urdhëroi gjithashtu që forcat e armatosura speciale të rriteshin nga 1,500 në 5,000 ekzistuese, njofton Al Jazeera.

Ndërkohë, ministri i Brendshëm i vendit Bratislav Gasiç tha se ai “urdhëroi gatishmërinë e plotë luftarake” të policisë dhe njësive të tjera të sigurisë dhe që ato të vendoseshin nën komandën e shefit të shtabit të ushtrisë sipas “planit të tyre operacional”.

Veriu i Kosovës ka qenë veçanërisht në rrezik që nga nëntori, kur qindra punëtorë serbë etnikë të përfshirë në policinë e Kosovës si dhe në degën e drejtësisë – si gjyqtarë dhe prokurorë – u larguan nga puna në shenjë proteste ndaj një vendimi të diskutueshëm për të ndaluar serbët që jetojnë në Kosovë nga përdorimi i targave të lëshuara nga Beogradi.

Më herët të hënën, paqeruajtësit e udhëhequr nga NATO thanë se po hetonin një incident me të shtëna në rajonin e trazuar verior të Kosovës dhe kërkuan qetësi ndërsa zyrtarët e lartë ushtarakë të Serbisë inspektonin trupat e tyre në kufi në një shfaqje të gatishmërisë luftarake.

Incidenti të dielën në mbrëmje ndodhi në Zubin Potok, një qytet ku serbët vendas etnikë kanë ngritur barrikada rrugore në dy javët e fundit dhe ku tensionet kanë qenë të larta.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu