Albin Kurti për bashkimin me Shqipërinë: pse jam me Arbën Xhaferin dhe jo me Ukshin Hotin

Albin Kurti, njeriu që pritet të marrë frenat e qeverisjes, përsëriti se e favorizon unitetin kombëtar të shqiptarëve brenda një koncepti federate e jo brenda Bashkimit Evropian.

“Uniteti kombëtar i shqiptarëve nuk mund të ndodhë brenda Bashkimit Evropian”, tha Kurti në një intervistë për KTV.

Ai theksoi se bashkimi kombëtar është “një interes historik i shqiptarëve”, duke cituar ish-udhëheqësin e ndjerë të PDSH në Maqedoni, Arbër Xhaferi, se “me nuk zgjedhim një bashkim (shqiptar), por ai na zgjedh”.

Kurti nuk pajtohet me Ukshin Hotin, i cili thotë se bashkimi kombëtar është i njëjtë me unifikimin brenda BE-së, dhe se nuk përjashtojnë njëri-tjetrin, por beson se “Kosova dhe Shqipëria duhet të integrohen brenda një federate”, duke përmendur Gjermaninë si një shembull me institucione të decentralizuara.

Sipas tij, ideja e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për të rregulluar kufirin me Serbinë nënkuptonte edhe pranimin e Kosovës në Shqipëri, por siç tha ai, kjo mund rrënojë shtetin .

“Unë nuk besoj në bashkim përmes dështimit, por përmes suksesit”, tha Kurti, duke shtuar se në kundërshtim me Thaçin, ai beson se “suksesi i Kosovës bashkon shqiptarët, jo dështimi”.

Ai thotë se do të punojë me Shqipërinë për të arritur një marrëveshje, jo për kamera por për zbatimin e tyre.

“Tregu i përbashkët, regjistri i përbashkët civil, kompanitë, komitetet e përbashkëta qeveritare për punët e jashtme, janë tema që unë do të diskutoj me kryeministrin Rama”, tha Kurti.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu