Aleati i Putinit vjen me një kërcënim për Poloninë

Udhëheqësi çeçen, i mbështetur nga Kremlini, ka postuar një video në të cilën ai paralajmëron se Polonia mund të jetë “e radhës” pas Ukrainës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ramzan Kadyrov, i cili është i famshëm për “deklaratat agresive” të tij, ka thënë se Ukraina ishte “një gjë e përfunduar” dhe se “nëse jepet një urdhër pas Ukrainës, ne do t’ju tregojmë (Polonisë) se çfarë mund të ndodhë në gjashtë sekonda”.

Ndryshe, Polonia, e cila kufizohet me Ukrainën, i ka ofruar fqinjit të saj armë dhe ndihma të tjera që kur Rusia filloi agresionin mbi Ukrainë më 24 shkurt.

Ajo gjithashtu ka mirëpritur miliona refugjatë ukrainas.

Kadyrov më vonë i kërkoi presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy që “më në fund të vijë në vete dhe të pranojë kushtet e ofruara nga presidenti ynë (Vladimir Putin)”.

Kadyrov ka përdorur vazhdimisht mediat sociale për t’u mburrur për performancën e pretenduar të luftëtarëve çeçenë kundër trupave ukrainase dhe për të bërë deklarata të tjera të pakonfirmuara në lidhje me luftën në Ukrainë. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu