Amerikanët, gati për shpërthimin e parë të provës bërthamore që nga viti 1992

Administrata amerikane debatoi javën e kaluar nëse do të zhvillonte eksplodimin e parë të provës bërthamore që nga viti 1992, raportoi The Washington Post, duke përmendur një zyrtar të lartë dhe dy ish-zyrtarë të njohur me çështjen.

Çështja u shfaq në një takim të përfaqësuesve të lartë të agjencive kryesore të sigurisë kombëtare pas akuzave të administratës se Rusia dhe Kina po kryejnë teste bërthamore me intensitet të ulët.

Sidoqoftë, takimi nuk u përmbyll me një marrëveshje për kryerjen e një testi bërthamor.

U mor një vendim për të marrë masa të tjera në përgjigje të kërcënimit të paraqitur nga Rusia dhe Kina dhe për të shmangur testimin e vazhdueshëm. /tesheshi

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu