Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO, Turqia “ngrin” bisedimet

Anëtarësimit të fqinjëve nordikë në NATO, raportojnë mediat shtetërore turke. Takimi do të zhvillohej në Bruksel në shkurt, njoftoi transmetuesi shtetëror TRT, duke cituar burime diplomatike turke.

Zëdhënësi i presidentit turk Recep Tayyep Erdogan tha në fillim të këtij muaji se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg gjithashtu do të merrte pjesë.

Të hënën, Erdogan tha se Suedia nuk duhet të presë mbështetjen e Turqisë për anëtarësimin e saj në NATO pas një proteste pranë ambasadës turke në Stokholm në fundjavë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu