Angela Merkel “i jep duart” përgjithmonë Olaf Scholz, lëvizja e fundit e ish-kancelares trondit gjermanët

Angela Merkel, e cila vetëm dy vjet më parë vendosi të tërhiqej, ka ndërprerë të gjitha lidhjet me partinë e saj, CDU, duke u larguar, mesa duket përgjithnjë nga politika. Ish-kancelarja, në fakt, do të kishte shprehur qëllimin e saj për t’u larguar nga KAS, ose Fondacioni Konrad Adenauer. Ky është instituti i Kristian Demokratëve.

Megjithatë, ajo që bie në sy, siç raporton Il Fatto Quotidiano, është se ish- politikania gjermane jo vetëm që zgjodhi të largohej nga shoqata, por refuzoi edhe statusin e “mikut të Kas”. Është një fondacion kaq prestigjioz sa askush nuk do të ëndërronte ta linte. Por ajo është një dhe e vetmja: Merkel. Ndonëse duket si një vendim normal dhe deri diku naiv, në mediat gjermane pa dyshim janë ngritur hipoteza se kjo është një shenjë “zhgënjimi” nga qeveria aktuale dhe kancelari Scholz.

Vendimi i Merkel

“Unë thjesht e kam ezuruar këtë rol,” tha Merkel, sipas njerëzve të afërt me të, raportoi gazeta gjermane e lajmeve Der Spiegel. Sipas të përjavshmes, rrethi i Merkelit tha se ajo nuk po përpiqej të dërgonte asnjë lloj mesazhi kundër fondacionit apo partisë së saj. Ata thanë se ajo thjesht donte të krijonte një jetë të re që ishte plotësisht e lirë nga detyrimet politike. Për të mbajtur një pozicion në bordin e fondacionit, kërkohet pjesëmarrje e rregullt në mbledhjet e tij. ASK ka bërë vetëm një përjashtim nga ky rregull, për një tjetër ish-kancelar të vjetër, Helmut Kohl , i cili vuajti nga rënia e rëndë e shëndetit në vitet para vdekjes së tij. Në fund të verës, Norbert Lammert, kryetar i Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS), donte të bindte Merkelin të kandidonte për bordin e organizatës. Merkel jo vetëm që e refuzoi ofertën, por ajo gjithashtu u largua krejtësisht nga grupi i mendimit të CDU-së. Friedrich Merz, lideri aktual i Demokristianëve dhe rivali i përjetshëm i ish-kancelarit, zuri menjëherë vendin e Merkelit.

Largimi nga politika

Merkel ka thënë disa herë më parë dhe që pas dorëheqjes si kancelare se ajo synonte të tërhiqej nga politika e vijës së parë pas largimit nga detyra. Megjithatë, shkalla në të cilën ajo po i ndërpret lidhjet “ka ngritur vetulla” në disa qarqe politike. “Der Spiegel” citoi një politikan të CDU-së, ndonëse foli jashtë rekordit, duke e përshkruar atë si një “ndarje” me partinë dhe një tjetër e quajti atë një “epokë akullnajash”. Merkel hoqi dorë nga kryesimi i CDU-së disa vite përpara se të largohej si kancelare, menjëherë pasi njoftoi se nuk do të kandidonte më në vitin 2021. Ajo gjithashtu filloi të kufizonte paraqitjet e saj publike në ato të nevojshme për një kancelare në mandatin e saj të fundit, për shembull duke anashkaluar më shpesh ngjarje partizane si mitingje fushate. Ajo është ende një anëtare e CDU-së, ndoshta ende anëtarja më e njohur e saj jashtë Gjermanisë. Ajo njoftoi menjëherë pas largimit nga detyra se do të punonte për një biografi me Beate Baumann si ndihmës.

“Zhgënjimi” nga Scholz

Edhe pse Merkel ka thënë se nuk ka ndërmend të dëmtojë partinë, shtypi gjerman ende flet për një “shpërbërje”. Ndërkohë, situata politike dhe ekonomike në Gjermani, pas lamtumirës së saj me politikën, nuk duket të jetë më e mira. Në dyvjetorin e marrjes së detyrës nga koalicioni i tij i ashtuquajtur semaforik me tre drejtime, Scholz mori një dhuratë të padëshiruar nga anketuesit: Një vlerësim miratimi prej vetëm 20 përqind, rezultati më i keq i regjistruar ndonjëherë për një kancelar nga televizioni publik gjerman ARD. Kriza buxhetore, e shkaktuar nga një vendim bombë nga Gjykata Kushtetuese gjermane në nëntor, ka të ngjarë të ketë kontribuar në vlerësimet e Scholz-it. Gjykata vendosi se një plan i qeverisë për të ripërdorur 60 miliardë euro të mbetura nga një fond emergjent COVID-19 për të financuar axhendën e gjelbër të vendit ishte jokushtetues. Në një fjalim 45-minutësh, Scholz dha pak informacion se si do të vepronte qeveria. Kriza buxhetore do të ishte një “detyrë shumë e vështirë, por jo e pazgjidhshme”, tha ai.Dhe ka të ngjarë që në vitin 2024 të shpallë emergjencën për për të dytin vit radhazi, me një ekonomi në recesion dhe inflacion dyshifror.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu