Anulohet nisja e raketës së NASA-s drejt Hënës

NASA ka anuluar zyrtarisht nisjen drejt hënës të Artemis 1, për shkak të një problemi me një nga katër motorët në skenën kryesore të raketës.

Motori nuk mori temperaturën e saktësisë së lartë që ata kërkonin”, tha komunikuesi i kontrollit të nisjes Derrol Nail për përpjekjet e inxhinierëve për të kushtëzuar motorin për lëshim.

Përpjekja tjetër ka të ngjarë të jetë më 2 shtator. Raketa, më e fuqishmja e bërë ndonjëherë nga NASA, pritej të nsiej sot drejt Hëns dhe do të shënonte herën e parë në 50 vjet që njeriu do të shkelte në sipërfaqen hënore.

Kjo do të shënonte herën e parë që një grua dhe një person me ngjyrë do të shkonin në Hënë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu