Apple ndryshon dizajn, e patë Iphone-n e ri që thuhet se do të dalë së shpejti? (FOTO)

Apple thuhet se është duke punuar për të nxjerrë Iphone të ri, këtë herë të palosshëm.

Kompania po bën prototipe të të paktën dy iPhone-ve që do të palosen gjerësisht dhe ka kontaktuar të paktën një prodhues në lidhje me pjesët për telefonat e palosshëm të madhësive të ndryshme, raportoi të mërkurën “The Information”, duke cituar një person me njohuri të drejtpërdrejta për këtë çështje.

Telefonat janë ende në fazën e hershme të zhvillimit.

Apple gjithashtu ka konsideruar një iPad të palosshëm dhe ka punuar me LG dhe Samsung në ekranet për prototipet e iPad të palosshëm, raportoi “The Information”, duke cituar ish-punonjës të Apple.

Apple ka vite që po kërkon pajisje të palosshme.

Në vitin 2016, kompania mori një patentë për një telefon që mund të paloset në mes. Në vitin 2020, Apple paraqiti një patentë për një pajisje elektronike të palosshme që, kur paloset, do të linte një pjesë të vogël të ekranit ende të ekspozuar në mënyrë që përdoruesi të mund të vazhdonte të shikonte njoftimet edhe me telefonin e tyre të mbyllur. Një aplikim për patentë nga Apple vitin e kaluar detajoi se një iPhone i palosshëm mund të mbyllet vetë nëse bie për të mbrojtur ekranin nga dëmtimet serioze.

Në vitin 2022, analisti i zinxhirit të furnizimit Ming-Chi Kuo parashikoi se Apple mund të lansonte pajisjen e saj të parë të palosshme në vitin 2025 sa më shpejt dhe parashikoi se mund të ishte “një iPad i palosshëm ose një hibrid i iPad dhe iPhone”.

Vitin e kaluar, reporteri i Bloomberg, Mark Gurman tha për iPhone të palosshëm se ai “nuk do të parashikonte një lançim në të ardhmen e afërt”, duke shtuar se kompania është më “e fokusuar në pajisje më të mëdha të palosshme”.

Në një rigjallërim për telefonat e palosshëm, konkurrentët si Google, Samsung dhe Motorola kanë lëshuar versionet e tyre vitet e fundit.

Kreu i divizionit të përvojës celulare të Samsung, TM Roh, i tha CNET vitin e kaluar se telefonat e palosshëm të kompanisë ishin “në të njëjtin nivel” me Galaxy Note gjithashtu të palosshëm në shitje. Kompania ka një synim të shesë 20 milionë telefona inteligjentë të palosshëm këtë vit, sipas një raporti nga media koreane The Elec.

Apple nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment përpara publikimit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu