BE njoftoi sanksionet, një masë e zemëroi shumë Putinin

Zyrtarët e BE-së kanë arritur një projekt-marrëveshje për sanksionet e reja kundër Rusisë, duke përfshirë një kufi të çmimit për shitjen e naftës ruse, thanë shtatë diplomatë evropianë për Politico, transmeton InfoShqip.

Paketa, e cila është raundi i tetë i sanksioneve kundër Moskës, u propozua nga presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen javën e kaluar pasi presidenti rus kërcënoi me armë bërthamore dhe mobilizoi qindra mijëra rezervistë. Një numër vendesh të BE-së kanë shprehur shqetësimin për masat e reja, veçanërisht në lidhje me kufirin e çmimit të naftës, dhe detajet ende nuk janë nënshkruar me shkrim.

Ndalimi i shumicës së importeve të naftës së papërpunuar nga Rusia do të hyjë në fuqi në dhjetor. Importet e qymyrit tashmë janë shkurtuar dhe furnizimet me gaz rus në Evropë janë kufizuar rëndë – fillimisht për shkak të lojërave të energjisë së Putinit dhe më pas sabotimit të dy tubacioneve nënujore Nord Stream.

Janë publikuar detajet e masës

Projekt-masat ofrojnë një bazë ligjore për përcaktimin e tavanit të çmimeve, për të cilin u ra dakord më parë nga vendet e G7. Asnjë vendim nuk është marrë ende për koston aktuale ose gamën e çmimeve të kufirit të ardhshëm, megjithëse SHBA ka sugjeruar se do të vendoset brenda javësh.

Malta, Greqia dhe Qiproja, flotat e cisternave të të cilave bartin pjesën më të madhe të naftës ruse, ishin të shqetësuara për ndikimin e mundshëm të masës në industritë e tyre detare. Kjo çoi në disa lëshime për ato vende, sipas një drafti të tekstit të parë nga Politico.

Për shembull, drafti përmend një sistem monitorimi nga Komisioni, i cili do të vlerësojë praktikat e anashkalimit, të tilla si ndryshimi i shenjave të anijeve. Nëse Komisioni përcakton një “humbje të konsiderueshme biznesi” për shkak të këtyre praktikave, ai do të propozojë “masa për të zbutur ndikimin”.

Paketa synon gjithashtu të godasë industrinë ruse të çelikut dhe të privojë ushtrinë e Kremlinit nga teknologjitë kryesore. Ai përfshin masa të shumta kundër individëve që ndihmojnë përpjekjet luftarake të presidentit rus Vladimir Putin. Ai gjithashtu ndalon qytetarët e BE-së të ulen në bordet e ndërmarrjeve shtetërore ruse.

Revolta për masat

Duke pasur parasysh tensionet dhe vështirësitë e së kaluarës, disa diplomatë qëndruan të kujdesshëm edhe pas marrëveshjes verbale për sanksionet. Njëri tha se kishte një shans “të kufizuar” që marrëveshja të shpërbëhej, ndërsa një tjetër tha se një marrëveshje paraprake “duhet të finalizohet këtë mëngjes”.

Ambasadorët e BE-së donin të arrinin një marrëveshje për paketën e sanksioneve më së voni deri të mërkurën. Ata nuk kanë dashur që diskutimet e brendshme të lënë në hije takimet e liderëve evropianë që po zhvillohen në Pragë të enjten dhe të premten, raporton Politico.

Putin kërcënoi Evropën

Për të kujtuar, Putini më parë kërcënoi Evropën për shkak të njoftimit të BE-së se mund të kufizonte çmimet e produkteve ruse të energjisë.

Zbatimi i mëtejshëm i politikës së sanksioneve, pa ekzagjerim, mund të shkaktojë pasoja edhe më të rënda dhe madje katastrofike në tregun botëror të energjisë”, tha Putin.

Sanksionet kundër Rusisë shkaktojnë shumë më tepër dëme për vendet që i vendosin”, tha ai, të cilën e ka përsëritur shumë herë më parë, duke theksuar se çmimet e energjisë në vendet perëndimore kanë shpërthyer. Ai shprehu kënaqësinë që vendet e tjera prodhuese të naftës po i rezistojnë kërkesave perëndimore për të rritur prodhimin për të kompensuar naftën e bojkotuar ruse dhe për të parandaluar rritjen e çmimeve./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu