BE pranon planin për të kursyer gazin: Gjermania planifikon të mbyllë pishinat

Shtetet anëtare të BE-së kanë rënë dakord për një plan emergjent të gazit që synon të zbusë ndikimin e një ndërprerjeje të mundshme të plotë të furnizimit me gaz rus, raportoi DPA, transmeton InfoShqip.

Plani parashikon një ulje prej 15 për qind të konsumit të gazit natyror të vendeve anëtare midis 1 gushtit 2022 dhe 31 marsit 2023, thanë diplomatët për DPA.

Përveç kësaj, do të krijohet një mekanizëm për të aktivizuar alarmin e të gjithë bllokut në rast të mungesës së madhe të gazit dhe për të zbatuar objektivat e detyrueshme të kursimeve.

Dhoma e Tregtisë e Berlinit ka njoftuar se synon të mbyllë të gjitha pishinat e qytetit për të kursyer gazin.

Ne do të duhet të mbyllim pishinat dhe t’u themi njerëzve, ‘Tani notoni në liqen për të kursyer gazin’,” citoi Berliner Zeitung i Gjermanisë të thoshte Jan Eder, drejtor i përgjithshëm i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Berlin./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu