Beni Shaqiri për propozimin francez: Si shqiptar nuk pranoj të bëhet shaka me maqedonasit e mi

Këngëtari i skenës së muzikës në Maqedoni, Beni Shaqiri, i cili kandidoi për kryetar të Shkupit në zgjedhjet e fundit, ka komentuar propozimin francez në Facebook.

“Unë kam lindur në Shkup dhe kam qenë këtu gjatë gjithë jetës sime. Një milion mundësi për t’u larguar, por nuk e bëra kurrë atë hap. E dua qytetin tim, por edhe vendin tim! Ajo që po shoh kohët e fundit është se ne si qytetarë na kërkohet të bëjmë një kompromis në dëmin tonë që përfundimisht ata (lexo BE) me një kompromis të na shtyjnë të “forcojmë” në shoqërinë e tyre por për 25-40 vjet, përfundimisht!

OPINIONI IM është që më në fund duhet t’i themi një JO të prerë propozimit francez, për të cilin përmendësh nuk e dimë se çfarë saktësisht përmban (pasi askush nuk e ka pranuar ende zyrtarisht) por e dimë, sipas deklaratave të zyrtarët bullgarë, se gjuha maqedonase “nuk ekziston”, por ishte vetëm një dialekt i kodifikuar i bullgarishtes ?!

JO, JO, nuk funksionon kështu shokë! Ne kemi gjuhën tonë, letrën tonë, të njohur dhe të kodifikuar shumë vite më parë, kështu që po, një kompromis për këtë është i papranueshëm! Dhe po, unë si shqiptar etnik dhe qytetar i këtij vendi, mendjehapur, por jo budalla, nuk dua dhe nuk pranoj të bëhet shaka me bashkëqytetarët, miqtë, fqinjët e mi MAQEDONAS, që e dinë mirë kush janë dhe çfarë. ata janë!”, ka shkruar ndër të tjera, Beni Shaqiri në profilin e tij në fejsbuk. /INA/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu