Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

Presidenti i SHBA-së Joseph Biden e quajti presidentin rus Vladimir Putin një “bir i çmendur kurve”, duke thënë se ai dhe të tjerët gjithmonë duhet të shqetësohen për një konflikt të mundshëm bërthamor, edhe pse ai tha se ndryshimi i klimës është një kërcënim ekzistencial për njerëzimin, raportoi AP.

Duke iu drejtuar donatorëve në një shtëpi private në San Francisko të mërkurën, si pjesë e një mbledhjeje fondesh tre-ditore në Kaliforni për fushatën e tij të rizgjedhjes 2024, Biden tha gjithashtu se ishte i habitur që ish-presidenti i SHBA-së dhe kandidati republikan për president Donald Trump krahasuan problemet e tij ligjore në SHBA deri në vdekje në burg të liderit të opozitës ruse Alexei Navalny.

Biden ka përdorur më parë termin fyes “bir kurve” në publik, siç e quajti ai një gazetar të Fox News nga Shtëpia e Bardhë në janar 2022, kujton “The Guardian”.

Biden, siç raportohet nga AP, tha se nuk e kupton pse Trump e krahason veten me Navalny dhe pse thotë se po persekutohet siç ishte figura e opozitës ruse.

Trump u gjobit me 350 milionë dollarë pasi një gjykatës i Nju Jorkut zbuloi se ai gënjeu për pasurinë e tij në pasqyrat financiare të kompanive të tij për vite me radhë. Trump tha se vendimi ishte një formë e “komunizmit apo fashizmit”.

Gjatë një mbledhjeje fondesh në Beverly Hills të martën mbrëma, Biden theksoi përpjekjet e tij për të ndihmuar klasën e mesme dhe paralajmëroi se një fitore e Trump në nëntor mund të çojë në një ndalim mbarëkombëtar të abortit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu