Biden fajëson sauditët dhe Rusinë për rritjen e çmimit të karburantit

Presidenti i SHBA Joe Biden fajësoi Arabinë Saudite dhe Rusinë për rritjen e çmimeve të karburantit pasi OPEC + vendosi të ulë në mënyrë dramatike prodhimin.

“Unë kam qenë në gjendje të zbres çmimin e benzinës në 1.60 dollarë më parë, por tani ai po rritet për shkak të asaj që sapo kanë bërë rusët dhe sauditët. Nuk kam mbaruar ende me të”, tha ai në shtetin amerikan të Maryland.

Presidenti amerikan ka sinjalizuar se po kërkon alternativa pas vendimit të OPEC+ për të ulur prodhimin global të naftës me rreth dy milionë fuçi në ditë, raporton Anadolia.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e saj, të njohur si OPEC+, ranë dakord të mërkurën të ulin prodhimin me dy milionë fuçi në ditë nga nëntori, krahasuar me nivelet e prodhimit të gushtit.

Në takimin e parë personal që nga marsi 2020, 23 anëtarë të grupit mbajtën takimin e 33-të ministror me temën e vëllimit të prodhimit.

Pasiguria rrethon ekonominë globale

Grupi vuri në dukje pasigurinë që rrethon ekonominë globale dhe perspektivën e tregut të naftës dhe theksoi “nevojën për të përmirësuar udhëzimin afatgjatë për tregun e naftës”.

Kohëzgjatja e Deklaratës për Bashkëpunim u zgjat deri më 31 dhjetor 2023.

Takimi i radhës i anëtarëve të OPEC-ut dhe vendeve joanëtare është caktuar për më 4 dhjetor.

OPEC+ uli prodhimin ditor të naftës së papërpunuar me afërsisht 10 milionë fuçi në prill 2020, për shkak të një rënie të mprehtë të kërkesës pas fillimit të pandemisë COVID-19.

Ndërsa ekonomitë globale dhe kërkesa për naftë filluan të rimëkëmbeshin nga prilli 2021, filloi lehtësimi gradual i këtyre shkurtimeve.

Vendet anëtare ranë dakord të ulin prodhimin me 100,000 fuçi në ditë në tetor.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu