Bie çmimi i naftës në tregjet botërore

Çmimet e naftës pësuan një rënie të lehtë të hënën nga nivelet e çmimeve maksimale të arritura të premten.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent, u tregtua me 86,07 dollarë për fuçi, një ulje prej 0,19% nga çmimi i së premtes prej 86,24 dollarë për fuçi.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) tregtohej në të njëjtën kohë me 82,66 dollarë për fuçi, 0,19% më pak nga mbyllja e sesionit të së premtes prej 82,82 dollarë për fuçi, raporton agjencia Anadolu.

Rritja e çmimeve të naftës të premten u nxit nga shqetësimet për mungesën e furnizimit pas njoftimeve për frenim të furnizimit nga Arabia Saudite dhe Rusia.

Faktorët si ritmi i ngadaltë i rimëkëmbjes ekonomike të Kinës dhe pasiguritë lidhur me atë se sa Arabia Saudite dhe Rusia do të reduktonin prodhimin dhe eksportet në përgjigje të kushteve globale të stokut të papërpunuar po ndikojnë në lëvizjen e tregut të naftës.

Investitorët do të monitorojnë raportet e ardhshme nga OPEC (Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës) dhe Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, të cilat do të paraqesin informacion mbi gjendjen e tregut të naftës, statistika mbi ofertën dhe kërkesën dhe parashikimet e tregut.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu