Bie vlera e lirave turke pas konfliktit Azerbajxhan-Armeni: Analistët e tregut frikësohen për pasojat

Lira e Turqisë arriti një minimum të të gjitha kohërave ndaj dollarit pasi vendi u përfshi në një konflikt të fundit rajonal, këtë herë midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Lira ra në 7.8 për dollar në Azi në mëngjes. U tregtua me 1 për qind në 7.734 në 10:34 të mëngjesit me kohën lokale në Stamboll.

Turqia ka vendosur pajisje ushtarake duke përfshirë aeroplanë luftarakë F-16 në Azerbajxhan përpara përplasjeve të fundit ushtarake me Armeninë për rajonin e diskutueshëm të Nago-Karabakut, një rajon me shumicë armene brenda kufijve të Azerbajxhanit. Lira po bie gjithashtu pasi institucioni financiar përfshirë Goldman Sachs tha se nuk ishte koha e duhur për të investuar në monedhat e tregut në zhvillim.

“Frika është që Turqia, ekonomia e së cilës është në gjunjë dhe është e angazhuar në mënyrë aktive në përshkallëzimin e konflikteve në Sirinë veriore dhe me Greqinë në Mesdhe, mund të zvarritet në një konflikt tjetër rajonal që nuk mund ta përballojë, qoftë politikisht ose ekonomikisht,” tha Jeffrey Halley, analist i lartë i tregut në Oanda në Singapor, sipas Bloomberg.

Turqia ka vendosur ushtrinë e saj për të luftuar militantët kurdë aleatë me Shtetet e Bashkuara në Siri, ka dërguar flotën e saj për të mbrojtur anijet e stërvitjes pranë ishujve grekë në Mesdheun lindor dhe po furnizon pajisje ushtarake dhe njohuri teknike për qeverinë në Tripoli, Libi kundër një opozite ushtri e mbështetur nga Rusia dhe Egjipti.

Banka qendrore turke rriti papritur normën e saj të interesit me 2 pikë përqindje në 10.25 përqind javën e kaluar për të ndihmuar në mbrojtjen e lira, të cilën investitorët e kanë shitur për shqetësime për paqëndrueshmëri ekonomike ndërsa qeveria nxiti rritjen me një përmbytje të huazimit të lirë nga bankat e drejtuara nga shteti.

Turqia është një aleate historike e Azerbajxhanit, me të cilën ajo ndan lidhje të ngushta kulturore dhe gjuhësore.

Turqia pësoi një krizë të monedhës në 2018 dhe disa investitorë janë të shqetësuar se ajo do të përsëritet.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu