“Bisha” e çelikut, prezantohet anija e re e fuqishme e ushtrisë kineze, ja çfarë mund të bëjë

Kina po punon për të vazhduar të modernizojë ushtrinë e saj me synimin për ta bërë atë një forcë globale deri në vitin 2049. Nëse çdo përparim, qoftë edhe më i parëndësishëm në dukje, është i rëndësishëm për të kuptuar se në çfarë pike ka arritur lideri autoritar kinez Xi Jinping, atëherë ia vlen të fokusohemi te protagonistja e paraqitur në imazhet e fundit të shfaqura në rrjetet sociale kineze.

Pas prezantimit të tij në nëntor 2022 në ekspozitën ajrore Zhuhai, sistemi i artilerisë kundërajrore Type 625E duket se ka hyrë zyrtarisht në shërbim në radhët e ushtrisë kineze. Imazhet e stërvitjeve të Grupit të Ushtrisë së 77-të të Forcave të Armatosura të Ushtrisë Çlirimtare Popullore Kineze të shpërndara në internet nga mediat e Pekinit kthyen në qendër të vëmendjes mjetin imponues të mbrojtjes ajrore.

Sistemi i gjeneratës së fundit të përmendur, i montuar në një kamion me tetë rrota, mund të mbështetet në një top anti-ajror Gatling 25 mm me një seri lëshuesish raketash tokë-ajër . Në ngjarjen Zhuhai, anija, e quajtur “Bisha”, kishte një skemë kamuflimi të shkretëtirës me piksele, ndërsa frëngji e saj shfaqte topin e lartpërmendur të stilit Gatling. Zhvillimi i automjetit u krye së bashku nga kompanitë China South Industries Group Corporation (CSGC) dhe China North Industries Group Corporation, e njohur më mirë si Norinco. Faqja e internetit Army Recognition shkroi se tiparet kryesore të Type 625 përfshijnë një sistem armësh me gjashtë tytë 25 mm të tipit Gatling, i aftë për të shënjestruar aeroplanët, raketat e lundrimit, helikopterët, municionet bredhëse dhe UAV-të me fluturim të ulët. Gama maksimale efektive e tyre është 2.5 kilometra në një lartësi prej 2 kilometrash.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu