Biznesmeni saudit paguan 2.6 milionë dollarë për biletën e ndeshjes Ronaldo-Messi

Të ardhurat nga bileta e shitur në ankand për një miqësore mes PSG-së dhe ekipit të yllit të Arabisë Saudite me Ronaldon do të shkojnë për bamirësi. Një manjat saudit i pasurive të paluajtshme ka fituar një biletë për të parë Cristiano Ronaldon dhe Lionel Messin të përballen në një miqësore pasi ofroi 2.6 milionë dollarë në ankand, tha një zyrtar, transmeton InfoShqip.

Ndeshja e së enjtes në Riad do të përballet me Paris Saint-Germain-in e Messit kundër një skuadre të zgjedhur të përbërë nga lojtarë të klubit të ri të Ronaldos, Al Nassr dhe rivalëve të tyre sauditë, Al Hilal.

Kjo do të shënojë herën e parë që Ronaldo ka luajtur ndonjë futboll në mbretëri që nga nënshkrimi i një kontrate me Al Nassr që zgjat deri në vitin 2025 dhe vlen më shumë se 200 milionë euro (214 milionë dollarë), sipas burimeve pranë klubit.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë është planifikuar të bëjë debutimin e tij në Ligën Pro Saudite për Al Nassr të dielën.

Për të promovuar miqësoren e së enjtes, Turki al-Sheikh, një këshilltar në Oborrin Mbretëror dhe kreu i Autoritetit të Përgjithshëm të Argëtimit të Arabisë Saudite, njoftoi një ankand bamirësie për një biletë speciale që do të vinte me përfitime si mundësitë e fotografimit me lojtarët dhe aksesin në dhomat e zhveshjes.

Ofertimi filloi me 1 milion rijalë sauditë (266,000 dollarë) dhe ankandi u mbyll në orën 23:30 (20:30 GMT) të martën.

Al-Sheikh më pas njoftoi në Twitter se oferta fituese prej 10 milionë rialësh (2.6 milionë dollarë) kishte ardhur nga Mushref al-Ghamdi.

“Urime, ju e meritoni dhe Zoti ju shpërbleftë me të mira”, tha Sheikh.

Të ardhurat nga ankandi do të shkojnë për fushatën kombëtare të bamirësisë të njohur si Ehsan.

Përveç Messit, lojtarët e PSG-së që pritet të luajnë të enjten përfshijnë sulmuesin francez Kylian Mbappe dhe Achraf Hakimi, të cilët vitin e kaluar në Katar ndihmuan që Maroku të bëhet skuadra e parë arabe dhe afrikane që arrin në gjysmëfinale të Kupës së Botës.

Ekipi i përzgjedhur saudit përfshin Salem al-Dawsari, i cili shënoi golin e fitores në humbjen tronditëse të Green Falcons ndaj Argjentinës në fazën e grupeve të Kupës së Botës./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu