Blinkeni i Amerikës dhe Lavrov i Rusisë, “përplasje” në mes të Indisë

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov akuzoi Shtetet e Bashkuara për hipokrizi pasi sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken tha se Rusia nuk mund të lejohet të zhvillojë luftë në Ukrainë pa u ndëshkuar. U thanë këto gjatë një forumi të sigurisë sot në New Delhi.

Diplomatët e lartë nga Moska dhe Uashingtoni morën pjesë në takimin e ministrave të jashtëm të Grupit të Njëzet (G20) në fillim të kësaj jave në kryeqytetin indian, duke u takuar personalisht për herë të parë që kur forcat ruse pushtuan Ukrainën një vit më parë.

“Nëse ne e lejojmë Rusinë të bëjë pa u ndëshkuar atë që po bën në Ukrainë, atëherë ky do të jetë një mesazh për ata që aspirojnë të sulmojnë diku tjetër se ata mund ta bëjnë atë dhe të shpëtojnë gjithashtu,” tha Blinken në forumin e çështjeve strategjike.

Duke folur në të njëjtin forum pas Blinken, Lavrov tha se ishte një “standard i dyfishtë” për të kritikuar veprimet e Rusisë në Ukrainë kur SHBA ka përmendur një “kërcënim për interesat e saj kombëtare” për të justifikuar ndërhyrjen ushtarake në pjesë të ndryshme të botës, duke përfshirë luftën në Irak, sulmet ajrore në Libi dhe bombardimin e Jugosllavisë gjatë konfliktit të Kosovës në vitin 1999. Lavrov tha gjithashtu se çështja se kur Rusia do të negociojë përfundimin e luftës duhet t’i shtrohet presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky.

“Të gjithë pyesin se kur do të negociojë Rusia… Perëndimi vazhdon të thotë se nuk është ende koha për të negociuar, sepse Ukraina duhet të fitojë në fushën e betejës përpara çdo negociate,” tha ai. “Askush nuk e thërret Zelensky-n për ta pyetur se kur do të negociojë. Por ju duhet të dini, në përgatitje për këtë çështje në këtë takim, se shtatorin e kaluar Zelensky nënshkroi një dekret duke e bërë vepër penale negocimin me Rusinë, ndërsa Vladimir Putin është president. Kështu që ju mund t’ia drejtoni këtë çështje atij, mund ta pyesni se çfarë po bën.”

Në G20, SHBA dhe aleatët e saj u bënë thirrje vendeve anëtare që të vazhdojnë presionin ndaj Rusisë për t’i dhënë fund konfliktit, por G20 nuk arriti të binte dakord për një deklaratë të përbashkët mbi luftën për shkak të kundërshtimit nga Kina dhe Rusia.

Ministri rus vazhdoi, duke akuzuar Uashingtonin për “përpjekje për të militarizuar” Dialogun Katërpalësh të Sigurisë, një partneritet midis SHBA-së, Australisë, Indisë dhe Japonisë që fokusohet në çështjet strategjike në rajonin Indo-Paqësor.

Më herët sot Blinken u takua me homologët e tij në Quad, siç quhet zyrtarisht aleanca, dhe ata lëshuan një deklaratë duke thënë se “përdorimi ose kërcënimi i përdorimit të armëve bërthamore është i papranueshëm”. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu