“Bomba ballkanike”, politologu Fruscione tregon rrezikun që po i kanoset Ballkanit

Rritet tensioni ndaj liderëve të Bashkimit Evropian: Bosnje-Hercegovinës nuk i është dhënë statusi i vendit kandidat. Në një intervistë për ANSA, politologu dhe eksperti ballkanik i Institutit për Studime Politike Ndërkombëtare (ISPI), Giorgio Fruscione, tha se vonesat në hapjen e negociatave për anëtarësim në BE të Maqedonisë dhe Shqipërisë do të paraqesin një problem të mëtejshëm, përcjell Bota sot.

Fruscione shpjegoi se gërryerja e mëtejshme e besueshmërisë së BE-së në Bosnje, e cila me siguri do të ndihet edhe më e braktisur, do të ketë efekte shumë më të këqija për Bashkimin: “Zgjedhjet gjeopolitike gjithmonë kanë pasoja, kjo ishte një ndihmë tjetër për Rusinë”.

Sipas politologut, Brukseli ka të paktën tre vjet që tallet me kandidatët, veçanërisht nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, pasi ata mbeten të pafuqishëm përballë gjendjes së tyre për shkak të vetos bullgare dhe gjithashtu për shkak të propozimeve për reforma të zgjerimit të presidentit francez Macron.

“Ballkani është braktisur padrejtësisht nga BE. Në nivel lokal, pasoja do të jetë një përshpejtim i lëvizjes autoritare, veçanërisht në Serbi dhe ndikim më i madh nga palët e treta. Për BE-në, paaftësia për të reformuar veten në kuptimin e vërtetë kolegjial ​​do ta bëjë gjithnjë e më shumë peng të vetos politike të një vendi të vetëm. Dhe ndoshta do ta shohim në vitet e ardhshme, madje edhe në dëm të kandidatëve të rinj Moldavia dhe Ukraina”, përfundoi Fruscione./Botasot


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu