Britania e Madhe ka nevojë për punëtorë, ja detajet

ritania e Madhe ka një problem me vendet e punës. Thjesht nuk ka punëtorë të mjaftueshëm për ta mbajtur ekonominë e saj të ecë përpara, dhe shumë punonjës po zemërohen për inflacionin që po merr një pjesë të madhe nga pagat e tyre.

Problemi u përshkallëzua të martën pasi mijëra punonjës të hekurudhave dolën në grevë për kërkesat për paga dhe kushte më të mira pune – largimi më i madh në hekurudha në 30 vjet – duke i ndalur pjesë të mëdha të rrjetit.

Më shumë greva janë caktuar për të enjten dhe të shtunën, shkruan CNN.

Një grevë e veçantë nga punëtorët në metronë e Londrës ndaloi gjithashtu shërbimet e metrosë.

Grevat e hekurudhave mund të vazhdojnë për muaj të tërë, ka thënë Sindikata Kombëtare e Punëtorëve të Hekurudhave, Detareve dhe Transportit, dhe mësuesit, infermierët dhe punëtorët e tjerë mund të largohen pasi paga e tyre bie prapa normave të larta të inflacionit, tani parashikohet të arrijë kulmin mbi 11% më vonë këtë vit.

Vetëm grevat hekurudhore të këtij muaji mund t’i kushtojnë industrisë së turizmit, kohës së lirë dhe teatrit më shumë se 1.2 miliardë dollarë, tha për Times Radio javën e kaluar Kate Nicholls, CEO e organizmit tregtar UK Hospitality.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu