“Cari” drejt fundit, më shumë se 70 deputetë rusë kërkojnë dorëheqjen e Putinit

Probleme në horizont për presidentin rus Vladimir Putin. Pas rezultateve të fundit negative në luftën kundër Ukrainës, një konflikt tashmë në muajin e shtatë dhe akuzave për mashtrime zgjedhore në zgjedhjet e fundit, fronti i opozitës vazhdon të rritet edhe në Rusi dhe pozitat e tij në krye të Rusisë po lëkunden shumë fort.

Më shumë se 70 deputetë komunalë rusë, që i përkasin rrethit të Shën Petersburgut dhe Moskës, kanë nënshkruar një peticion që kërkon dorëheqjen e kreut të Kremlinit nga posti i presidentit. Teksti i apelit u publikua në rrjetet sociale nga Ksenia Torstrem, deputetja nënshkruese dhe iniciatore e peticionit.

“Ne, deputetët e bashkisë ruse, besojmë se veprimet e presidentit Putin janë të dëmshme për të ardhmen e Rusisë dhe qytetarëve të saj”.

Një gjest mjaft i pazakontë në një vend që ka futur censurën ushtarake dhe ndëshkon me burg ata që diskreditojnë ushtrinë ose përhapin lajme të rreme për luftën në Ukrainë. Në një intervistë për Corriere della Sera, Torstrem shpjegon arsyet e këtij veprimi:

“Në këtë heshtje të përgjithshme, ku parlamentarët tanë nuk ngrenë kokën, ne duhet të bëjmë diçka.” Deputeti, i cili tani ndodhet në Finlandë, përshkruan një klimë të dëshpërim i madh:

“Gjysma e popullsisë jeton në një realitet paralel. Ata besojnë seriozisht se Rusia është e kërcënuar nga perëndimorët dhe se Ukraina është plot me nazistë, ashtu siç tregon TV. Midis tyre është nëna ime. Gjysma tjetër, nga ana tjetër dora, është kundër Putinit, por ka frikë ta kundërshtojë dhe ta përfundojë keq, prandaj po ecim përpara”.

Pra situata në Rusi mund të ndryshojë shumë shpejt, ashtu siç po ndryshon lufta në Ukrainë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu