Chollet: Maqedonia e Veriut është një partner jetik në Ballkanin Perëndimor

Maqedonia e Veriut është një partner jetik në Ballkanin Perëndimor, duke marrë një rol të rëndësishëm udhëheqës në formësimin e sigurisë dhe stabilitetit si në rajon ashtu edhe në të gjithë Evropën, në një moment vendimtar, tha këshilltari i Departamentit të Shtetit Derek Chollet në takimin e sotëm me qeverinë kyçe. liderët e vendit tonë.

Siç raportohet në faqen e internetit të Ambasadës Amerikane, këshilltari Chollet përgëzoi Qeverinë për kryesimin e OSBE-së dhe theksoi rëndësinë e saj në një moment vendimtar për sigurinë evropiane.

Rruga përpara për Maqedoninë e Veriut, si ajo e pjesës tjetër të Evropës, kërkon punë të palodhur dhe sakrificë. Shtetet e Bashkuara janë një partner në adresimin e këtyre sfidave. I jemi mirënjohës Maqedonisë së Veriut për mbështetjen e fortë si partner dhe aleat i besueshëm i NATO-s në kundërshtimin e agresionit rus në Ukrainë dhe ndihmën për zhvendosjen e refugjatëve afganë”, theksoi ai.

Nga atje shtojnë se pas takimit me kryeministrin Dimitar Kovaçevski dhe ministrat tjerë të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, këshilltari Chollet është nisur për në Kosovë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu