Ç’ishte ky avion rrugës nga Moska në Gjermani?

Pikërisht shtatë ditë më parë, më 4 mars, një avion gjerman u ngrit nga aeroporti i Frankfurtit dhe u ul në aeroportin Vnukovo të Moskës.

Ai qëndroi atje për 2 orë e 21 minuta dhe më pas u kthye në Gjermani, por jo në Frankfurt, por në Nuremberg, raporton eng.lsm.lv, faqja e radios dhe televizionit publik letonez në anglisht.

Bëhet fjalë për një aeroplan “Bombardier Challenger 604” në pronësi të kompanisë charter FAI AG, e cila është e vendosur në Nuremberg, sipas Flightradar.

Duke qenë se praktikisht që nga fillimi i luftës nuk ka më fluturime nga BE-ja në Rusi (dhe anasjelltas), ky fluturim tërhoqi shumë vëmendjen e përdoruesve të rrjeteve sociale të cilët spekuluan gjerësisht se për çfarë saktësisht bëhej fjalë dhe për kë ishte ky aeroplan.

Për ta bërë misterin pak më të lëngshëm, programi Panorama i Televizionit Letonez (LTV) njoftoi më 6 mars se avioni po transportonte një person nga Rusia – një person që, sipas tyre, është nën sanksionet perëndimore.

Megjithatë, LTV nuk e përmendi identitetin e personit që ishte në fluturim, dhe Agjencia Letoneze e Aviacionit Civil tha se emri i pasagjerit nuk u zbulua në planin e fluturimit. Ata gjithashtu shtuan se ishte një fluturim evakuimi mjekësor, prandaj u lejua sipas rregulloreve të BE-së.

“Në këtë rast ky fluturim ka pasur statusin ‘Medevac’, që do të thotë fluturim për evakuim mjekësor. Prandaj, duket se ka qenë në përputhje me rregulloret. Mirëpo, meqenëse është çështje e interesit publik, Aviacioni Civil kërkoi, si masë kujdesi, informacion nga vendet e tjera anëtare për këtë fluturim”, tha Aivis Vincevs, një nga njerëzit më të lartë në Agjencinë Letoneze të Aviacionit Civil.

Ai gjithashtu theksoi se avionët e shtetit nën sanksione mund të hyjnë përmes hapësirës ajrore në të cilën ndryshe janë të ndaluar në rast se kanë probleme serioze teknike që i detyrojnë të ndryshojnë drejtim.

Radiotelevizioni letonez deklaron gjithashtu se avioni që fluturoi për në Moskë më 4 mars ishte i njëjti aeroplan që transportoi liderin e opozitës ruse Alexei Navalny nga Rusia në Gjermani tre vjet më parë pasi u helmua. Gjithashtu thuhet se fluturime të tilla për evakuim mjekësor ka pasur edhe më parë.

Cila ishte natyra e situatës në dukje urgjente mjekësore për të cilën personi nën sanksione u transportua nga Moska në Nuremberg, nuk u zbulua.

Erlangen, i cili është në listën e 100 spitaleve më të mira në botë, ndodhet 25 kilometra nga aeroporti i Nurembergut. Është një spital i njohur për klinikën e transplantit të organeve, ku trajtohen pacientë nga e gjithë bota.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu