Çmimi i gazit në Evropë arriti në 2350 dollarë për 1000 metër kub

Çmimi i gazit në Evropë u rrit 12 për qind në 2,350 dollarë për 1,000 metër kub në fillim të tregtimit të së mërkurës, sipas të dhënave nga bursa ICE në Londër, transmeton InfoShqip.

Kështu, kontratat e së ardhmes për dërgesat në gusht (në indeksin TTF) hapën seancën me 2,206.6 dollarë për mijë metër kub.

Një kërcim në 2235.5 dollarë (+6.5 përqind) pasoi pothuajse menjëherë, më pas ritmi i rritjes u ngadalësua pak, por shpejt arriti në 2.350 dollarë për mijë metër kub.

Për të kujtuar, çmimi i gazit u hodh ndjeshëm të hënën pasi Gazprom njoftoi një plan për të reduktuar dërgesat nga Rusia përmes tubacionit kryesor të gazit nga Rusia në Evropë, Nord Stream 1, nga 27 korriku.

Ato nuk do të kalojnë 20 për qind të kapacitetit të parashikuar të gazsjellësit dhe nuk do të kalojnë 33 milionë metër kub në ditë./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu