Çmimi i gazit në Evropë u rrit me 20 për qind, lëvizja e fundit e Rusisë thelloi frikën

Çmimet e gazit në Evropë u rritën me 20 përqind pasi masa e Moskës për të mbyllur tubacionin kryesor të gazit Nord Stream 1 nxiti frikën për ndërprerje të zgjatura të furnizimit.

Standardet u rritën në 300 euro për megavat orë, gjë që gjithashtu i shtyu çmimet e energjisë elektrike dhe qymyrit në rekorde të reja, raporton Bloomberg.

Tubacioni kryesor Nord Stream 1 do të mbyllet me 31 gusht për tre ditë për mirëmbajtje, duke ngritur përsëri shqetësimet se lidhja nuk do të kthehet në shërbim siç është planifikuar pas përfundimit të riparimeve.

Evropa ka qenë në një gjendje të paqartë për javë të tëra lidhur me furnizimet përmes atij tubacioni, me flukse të mbajtura vetëm në nivele shumë të ulëta që kur u mbyll për riparime muajin e kaluar.

Kontrata holandeze e muajit të parë, standardi evropian, u rrit në 294.12 euro për megavat orë dje në Amsterdam.

Ajo u rrit për të pestën javë radhazi të premten, shtrirja më e gjatë këtë vit. Ekuivalenti në Britani u rrit të hënën me 23 përqind.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu