CNN: Ekonomia e Rusisë e varur nga nafta është në një recesion i thellë

Gjashtë muaj pas pushtimit të Ukrainës, Rusia është zhytur në një luftë rrënimi që nuk e kishte parashikuar, por ajo ka sukses në një front tjetër – ekonomia e saj e varur nga nafta është në një recesion të thellë, por duke u treguar shumë më elastike se sa pritet, raporton CNN.

Unë jam duke udhëtuar nëpër Moskë dhe të njëjtat bllokime trafiku janë atje si më parë,” thotë Andrey Nechaev, i cili ishte ministër i ekonomisë i Rusisë në fillim të viteve 1990.

Gatishmëria e Kinës dhe Indisë për të blerë naftë të lirë ruse ka ndihmuar, por Nechaev dhe analistë të tjerë thonë se ekonomia e Rusisë ka filluar të bjerë dhe ka të ngjarë të përballet me një periudhë të zgjatur të ngecjes së ekonomisë si pasojë e sanksioneve perëndimore.

Në pamje të parë, nuk ka ndryshuar shumë, ka disa vitrina boshe që dikur strehonin marka perëndimore që kanë ikur nga vendi si McDonalds që tani quhet “Vkusno i tochka”, ose “E shijshme, dhe kaq” dhe kafenetë Starbuckstani po rihapen gradualisht nën markën Stars Coffee.

Eksodi i bizneseve perëndimore, dhe valë pas vale të ndëshkimit të sanksioneve perëndimore që synojnë eksportet jetike të energjisë të Rusisë dhe sistemin e saj financiar, kanë një ndikim, por jo ashtu siç e kishin pritur shumica.

Nechaev, i cili kryesoi disa nga kohët më të trazuara ekonomike të Rusisë dhe ndihmoi në drejtimin e tranzicionit të saj drejt një ekonomie tregu, ia jep një pjesë të tillë bankës qendrore.

Rubla ruse ra në një rekord të ulët ndaj dollarit amerikan në fillim të këtij viti në vazhdën e pushtimit pasi Perëndimi ngriu rreth gjysmën e rezervave të valutës së huaj të Rusisë prej 600 miliardë dollarësh. Por ai është rikthyer në nivelin më të fortë kundrejt dollarit amerikan që nga viti 2018.

Ky është kryesisht rezultat i kontrolleve agresive të kapitalit dhe rritjes së normave në pranverë, pjesa më e madhe e të cilave tani janë ndryshuar. Normat e interesit tani janë më të ulëta se para luftës dhe banka qendrore thotë se inflacioni, i cili arriti kulmin në pothuajse 18% në prill, po ngadalësohet dhe do të jetë midis 12% dhe 15% për të gjithë vitin.

Banka qendrore ka rishikuar gjithashtu parashikimin e saj të PBB-së dhe tani pret që ai të tkurret me 4% në 6%. Në prill, parashikimi ishte për një tkurrje prej 8% deri në 10%. Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon gjithashtu një tkurrje prej 6%.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu