Ç’thonë rusët që mbërrijnë në Beograd?

Mbrëmë, pak pas mesnate, në aeroportin “Nikola Tesla” në Beograd kanë zbarkuar një grup personash nga Rusia, të cilët kanë mbushur jetën në disa valixhe dhe kanë ikur “kokë më kokë”.

Të rinjtë, kryesisht gra, por edhe burra, të cilët u larguan nga aeroporti në valën e parë nuk kishin shumë humor për të folur. Megjithatë, të gjithë ranë dakord për të njëjtën gjë – lufta nuk duhet të bëhet fare.

“Dënoj gjithçka që po ndodh mes Rusisë dhe Ukrainës. Për çfarë kanë vdekur shumë njerëz”, tha njeriu i cili erdhi në Beograd, siç thotë ai, përkohësisht.

Ngadalë, korridori u mbush me bagazhe dhe pasagjerë, të cilët përpiqeshin të shtypnin gjithçka që ndjenin dhe të fshihnin lotët.

“Ata na thanë se gjithçka është në rregull dhe nën kontroll. Tani është kaos i plotë. Putini dëshiron të mobilizojë miqtë e mi, anëtarët e familjes, të njohurit dhe t’i dërgojë ata në vdekje”, tha vajza që erdhi në Serbi për të vizituar një mik.

Megjithatë, sipas pretendimeve të disave, jo të gjithë kanë arritur në Serbi duke ikur nga mobilizimi.

“Gjithçka që po ndodh atje është e tmerrshme”, ka thënë i riu me origjinë nga Rusia, por siç ka thënë ai ka ardhur zyrtarisht në Serbi.

Një vajzë dëshmon për dramën e situatës – ajo pretendon se jo vetëm që fluturimet nga Rusia janë të shtrenjta, por ka gjithnjë e më pak të tilla.

“Aty kam familjarë dhe miq, kam frikë për ta”, ka thënë vajza dhe e pyetur për gjendjen aktuale në aeroporte ka shpjeguar se janë bosh pasi nuk ka shumë fluturime.

Siç shpjegojnë rusët, biletat janë të shtrenjta, por njerëzit përpiqen të arratisen me çdo mënyrë që munden. Me autobus, tren, makinë, madje edhe me avion.

“Po të isha burrë do të isha larguar shumë më herët. Nuk do të prisja aq sa jam tani”, tha njëra nga vajzat. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu