Deklarata e Macron për vizat e Kosovës, Rama: Këshilloj ata që e sulmuan ta lexojnë mirë atë që tha

Kryeministri Edi Rama ka komentuar deklaratën e presidentit Macron për vizat. “Shqetësuese është se figura publike dhe profile false që frymëzohen nga këto figura publike u hodhën në një sulm ndaj tij dhe ndaj meje a thua se kam unë fuqinë të udhëzoj Macron. Ju këshilloj ta lexojnë mirë atë që tha se foli për disa javë në vijim që janë javë oportuniteti, seose nuk duhet të merret peng gjithë komuniteti i BE për t’i bërë karshillëk një përpjekjeje të tyre të vendosur dhe po kaq të sinqertë për të zgjidhur cështjen e vetë Kosovës”, tha Rama.

Pyetje: Pse Franca foli vetëm për ndëshkim të Kosovës dhe jo Serbisë.

Rama: “Ajo që unë mund të them është se angazhimi i tyre dhe arsyeja pse gjithë ky reagim, që sështë vec i Macron, ka të bëjë me faktin se ata janë investuar për Kosovën, jo për Serbinë. Dhe përsa kohë i kanë vënë Kosovës një plan, njohja defacto e Kosocës, është se ata mendojnë se Kosova duhet të bëjë pjesën e saj dhe tua lerë atyre të merren me Serbinë ” tha ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu