Derisa në tregun botëror bie çmimi i naftës, në Maqedoni po shtrenjtohet

Nga mesnata për 0,50 denarë është shtrenjtuar çmimi i benzinës EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 dhe i vajit ekstra të lehtë për amvisëri ( EL- 1) për 1,00 denarë për litër.

Çmimi i EURODIZEL (D-E V) nuk ndryshoi, njoftoi Komisioni Rregullativ i Energjisë.

Një litër EUROSUPER BS – 95 do të shitet për 88,50 denarë, EUROSUPER BS – 98 për 91,00 denarë, EURODIESEL BS (D-E V) për 90,00 denarë dhe vaj ekstra i lehtë 1 (EL-1) për 86,50 denar. Një kilogram karburant M-1 NS do të kushtojë 52.814 denarë për kilogram.

Në nivel botëror, çmimi i naftës bie në nivelin më të ulët prej fillimit të luftës në Ukrainë

Çmimet e naftës bien me 5 dollarë në nivelin më të ulët që nga para se Rusia të pushtonte Ukrainën.

Ulja e fundit e ka shtyrë naftën e papërpunuar Brent, pikë referimi në Detin e Veriut, në një nivel më të ulët prej 92.78 dollarësh: ky është niveli i përbashkët më i ulët që prej kohës kur Vladimir Putin urdhëroi fillimin e pushtimit rus të Ukrainës.

Rënia e madhe e çmimit të naftës të së hënës përputhej saktësisht me nivelin më të ulët të mëparshëm pas pushtimit, i cili u arrit më 5 gusht, raporton theguardian.

Çmimet e Brent arritën kulmin më 7 mars në 139,13 dollarë, kur shqetësimet për furnizimet nga Rusia arritën kulmin.

Ata kanë mbetur mbi 100 dollarë për shumicën e kohës që atëherë – një nivel i parë rrallë në histori.

Është një histori e ngjashme për West Texas Intermediate, standardi i Amerikës së Veriut, i cili arriti një nivel të ulët prej 86,82 dollarë, më i ulëti që nga 3 shkurti.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu