Dhjetëra mijëra njerëz vërshojnë rrugët e Londrës në mbështetje të palestinezëve

Dhjetëra mijëra demonstrues vërshuan rrugët e Londrës të shtunën për të kërkuar një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës dhe për të shprehur solidaritet me palestinezët, raporton Anadolu.

Protesta masive, e organizuar nga grupet e shoqërisë civile, duke përfshirë Fushatën e Solidaritetit me Palestinën, Koalicionin Stop Luftës dhe Miqtë e Al-Aksasë, filloi në Hyde Park në orët e para, duke kulmuar me një marshim drejt Ambasadës së SHBA-së.

Mes masave të ashpra sigurie të orkestruara nga policia, turmat që brohoritnin kërkuan paqe me sloganet: “Armëpushim tani” dhe “Palestine e lirë”, që jehonin nëpër qytet.

Javën e kaluar, kryeministri Rishi Sunak iu drejtua drejtpërdrejt pjesëmarrësve të protestave të fundit pro Palestinës dhe u kërkoi qytetarëve t’i rezistojnë ndikimit të elementëve “ekstremistë” që kërkojnë të shfrytëzojnë mospajtimin publik.

Ben Jamal, drejtor i Fushatës së Solidaritetit me Palestinën, iu kundërpërgjigj fjalimit të Sunakut duke e këshilluar atë që “të reflektojë mbi veprimet e tij” dhe të konsiderojë heqjen e disa deputetëve të lartë nga partia e tij.

Ndërsa demonstrata zhvillohej, policia qëndroi në gatishmëri të lartë, duke zbatuar masa intensive sigurie për 11 ngjarje të ndryshme në gjithë qytetin.

Që nga tetori, ngjarjet e solidaritetit me Palestinën kanë shkaktuar kosto të konsiderueshme, që arrijnë në 32.3 milionë funte (41,5 milionë dollarë).

Policia njoftoi gjithashtu ndryshime në turnet e mbi 35.000 punonjësve, ndërsa 5.200 punonjësve u është anuluar pushimi për ngjarjet e së shtunës.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar i 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas, në të cilin Tel Aviv thotë se janë vrarë rreth 1.200 njerëz.

Të paktën 30.960 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë në Gaza dhe 72.524 janë plagosur që atëherë, në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Izraeli ka vendosur gjithashtu një bllokadë gjymtuese ndaj Gazës, duke e lënë popullsinë e saj, veçanërisht banorët në veri, në prag të urisë.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu