Dimovski: Marrja e datës për BE-në nuk do të zgjidhë problemet e brendshme

Ish-deputeti nga radhët e OBRM-PDUKM-së, Ilija Dimovski thotë se e konsideron idealizimin e integrimeve evropiane dhe pritjet se përmes tyre do t’i zgjidhim të gjitha problemet në Maqedoni.

“Do të na mbetet vetëm t’i zgjidhim përsëri. Nëse nuk prodhojmë vlera vetë, do të jetë e kot. Si Bullgaria ashtu edhe Rumania janë anëtarësuar në BE, 15 vjet më parë, ndaj nuk dallohen në nivelin e të gjitha vendeve të Ballkanit. Marrja e një date në BE nuk do të shkaktojë ndryshime të mëdha, nëse nuk i kuptojmë vetë proceset.

Gjëja e dytë është se shumë politikanë kanë bërë karrierë në historinë e BE-së. Është një flluskë pas së cilës kemi fshehur problemet e brendshme në administratë, në menaxhimin makroekonomik, në buxhet. Gjithçka nuk do të zgjidhet.

E harrojmë situatën në BE. Ajo është e lodhur duke u zgjeruar. Ata janë më të kujdesshëm duke pasur parasysh Bullgarinë dhe Rumaninë. Në aeroportet evropiane, shtetet anëtare vodhën makinat e tyre të frymëmarrjes, kapën drogë, vaksina… Mbështetja për zgjerimin e BE-së mes votuesve të BE-së është deri në 20%. Vendimet i marrin politikanët që zgjidhen”, thotë Dimovski për “Samo Vistina”./Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu