Disa politikanë në Bullgari përdorin propagandën ruse për manipulim, thotë ambasadori amerikan në Sofje

Politikanët në Bullgari po përdorin propagandën dhe manipulimin rus për të arritur përfitime afatshkurtra, tha ambasadori i SHBA në Bullgari Hero Mustafa në një forum kushtuar luftës në epokën dixhitale, transmeton InfoShqip.

Sipas asaj që pa ambasadori amerikan në Bullgari, duke folur si partner dhe aleat i Bullgarisë, janë politikanët ata që përdorin manipulimin për të arritur përfitime afatshkurtra. Por efekti, sipas saj, ka pasoja afatgjata. Dhe ai pati një efekt shkatërrues në shoqërinë në Bullgari, duke minuar besimin dhe duke rritur frikën brenda saj.“Në këtë luftë informacioni dixhital, fusha e betejës shtrihet aq larg sa shtrihet universi teknologjik.

Ambasadori Mustafa vë në dukje se shumë njerëz në Bullgari e kanë kuptuar se Rusia nuk ka asgjë për t’u ofruar atyre përveç “gënjeshtrave dhe luftërave”.

Ajo tha se personalisht ishte dëshmitare e fuqisë së bullgarëve dhe popullit të rajonit për t’u bashkuar kundër këtij kërcënimi të paprecedentë dhe për të ndihmuar popullin ukrainas në një kohë krize dhe për të treguar mbështetjen e tyre të jashtëzakonshme për viktimat e këtij konflikti duke hapur shtëpitë e tyre. për refugjatët nga konflikti atje./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu