Dodik: Do të shpall pavarësinë e Republikës Srpska, jam mirë me Putinin, Erdoganin dhe Orbanin

Unë jam një vëzhgues i përjetshëm i kësaj çështjeje. Tani për tani njoh disa plejadë marrëdhëniesh që mund të përkojnë në botë, Evropë, Amerikë. Nëse kjo ndodh, unë do të shpall pavarësinë në të njëjtin moment,” tha Dodik hapur për TV komercial UNA, transmeton InfoShqip.

Ai shtoi se ai vetëm ka frikë se mund të “flejë” në momentin e përshtatshëm që RS të shkëputet nga BiH dhe se strategjia e tij aktuale është të tregojë durim për të shmangur një reagim të mundshëm perëndimor ndaj planeve të tij.

Ai është mburrur për mbajtjen e lidhjeve të mira me presidentin rus Vladimir Putin, udhëheqësin kinez Xi Jinping, Rexhep Tajip Erdogan të Turqisë dhe kryeministrin hungarez Viktor Orbán, duke sugjeruar se ata janë aleatë të mundshëm në zbatimin e planeve të tij.

Që të ndodhë kjo, thotë Dodik, është e rëndësishme të mos lejohet që opozita të fitojë zgjedhjet e tetorit, të cilat do ta largonin atë nga pushteti.

“Favoritet perëndimore nuk duhet lejuar të vijnë në pushtet. Ata tashmë po llogarisin në ata kandidatë të opozitës”, tha Dodik, duke theksuar se edhe tani është plotësisht i bindur në fitore./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu