Donin të ndalonin djegien e Kuranit, përleshje mes policisë dhe protestuesve në Holandë

Një përleshje shpërtheu në Holandë midis policisë dhe një grupi që ndërhyri në një sulm ndaj Kuranit të planifikuar nga udhëheqësi i lëvizjes Evropianët Patriotikë Kundër Islamizimit të Perëndimit (PEGIDA), Edwin Wagensveld.

Policia tha se një grup demonstroi kundër djegies së Kuranit të autorizuar nga PEGIDA, për të cilën ata morën leje nga komuna në Arnhem.

Grupi tentoi të ndërhynte, duke çuar në ndërprerjen e demonstratës, ku si pasojë tre persona u arrestuan për mosrespektim dhe tre oficerë pësuan lëndime të lehta. Nga ana tjetër drejtuesi i PEGIDA-s ishte vënë nën mbrojtjen e policisë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu